כתבות/עצי פרי סוב טרופיים
 

 

גידול עצי פרי  סובטרופיים - מהגן אל

 

 שולחננו מצרך שבהכרח. בכל עונות השנה יש מגוון פרות יפים, צבעוניים ועסיסיים. מה טוב יותר מפרי טעים?  שבמקום לקנות בחנות קוטפים מהעץ בגינה, טרי שבטריים, אמנם לא תמיד מנופח ויפה, אבל לבטח טעים אלף מונים ובריא יותר.

ישנם פרות של הדרים ויש של נשירים, יש של עצים טרופיים ויש  כאלו שממש מיוחדים. הפעם נתמקד בעצים סובטרופיים.

 

היכן וכיצד לשתול?

עדיף למקם אותם באזור עם שמש מלאה רוב שעות היום. נחפור בור בהתאם לגודל גוש השורשים ומעט רחב יותר, נוסיף מנה יפה של קומפוסט ודשן בשחרור איטי בהתאם לגודל העץ, נערבב היטב עם אדמת הבור ונכניס את העץ לבור בעדינות מבלי לפרק את גוש השורשים. נמלא את הבור מים ונוסיף אדמה עד למילוי הבור. ניצור גומה קטנה ונציף אותה במים.

במהלך החודש הראשון עד קליטה, יש להשקות השקיה יומית של 5-20 ליטר מים בהתאם לגודל העץ, רצוי לחפות את הקרקע סביב העץ בשבבי עץ כדי למנוע התאיידות והתפתחות עשביה. בהמשך יש לעבור בהדרגה להשקיה של כפעמיים בשבוע במנות יפות של מים בהתאם לגודל וסוג העץ. אם משקים עם שאר הגינה רצוי לשים גלגל עם מספר טפטפות סביב גזע העץ ולחשב את כמות המים שניתנת לפי מספר הטפטפות והספיקה שלהן.

 

הפירות הסובטרופיים

הפירות הסובטרופיים כמו האבוקדו והמנגו, זקוקים להשקיה מרובה וסדירה על מנת להתפתח יפה ולתת פרי במיוחד באביב בזמן הפריחה. באזורים קרים הם עלולים לסבול בחורף וקרות ורוחות חזקות בזמן הפריחה עשויים למנוע פרי. הזנים המוכרים באבוקדו – 'אטינגר' עם הקליפה החלקה בתחילת העונה זהו עץ גדול יחסית ו'האס' בהמשך עם הקליפה המחוספסת הכהה. במנגו הזן המוכר ביותר הוא 'מאיה' פרי מתוק וטעים והעץ גדול יחסית וזני 'קיט' ו'קנט' שהם קצת קטנים יותר.

 

הפיג'ויה והשסק גם כן מאוד מוכרים בארץ, קלים יחסית לגידול, אינם רגישים לקור. הפיג'ויה מניבה בסתיו פרי ירוק שאוכלים את הפנים שלו בכפית, ניתן לגדל אותה גם כשיח וכגדר חיה. השסק מניב באביב, עץ לא גדול  והעטלפים מאוד אוהבים את פירותיו. ליצ'י הוא פרי טעים מאין כמוהו שצריך לא מעט סבלנות כדי ליהנות ממנו, אך הסבלנות משתלמת. לוקח כמה שנים עד שהעץ נקלט ומתחיל לפרוח ולהניב פרי. הוא רגיש לקרקעות גיריות וצריך ניקוז טוב. בעונת הפריחה ההשקיה מאוד קריטית וניתן בקלות ביום חמסין אחד ללא השקיה טובה לאבד את כל הפרי.

 

 

 
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל