תכנון ועיצוב גנים/גן אנגלי - קוטג` גרדן
 

הגנים האנגליים מפורסמים הם בעולם ונותנים השראה למעצבי גינות רבים.
מרחבים עצומים של ירק, שיחים ועצים עם אלמנטים של מים, פסלים, שבילים, פרגולות, פינות שיבה ומגרשי משחקים למיניהם, אלו נחלתם היו של השליטים ובעלי האחוזות האצילים.
עם השנים התפתח הגן והשתנה מגן פורמלי יותר וסגור לגן טבעי א-פורמלי, מעין חיק טבע עם משטחי דשא גדולים, עצים רבים, תבנית סמי טבעית בשילוב פינות מלאכותיות בשילוב עם הסביבה. אגם קטן, גבעה, פבליון, גשרים ועוד.
אך הגן שדומה יותר לגן הפרטי שלנו ועליו נרצה להרחיב את הדיבור הוא הקוטג' גרדן שחודר בשנים האחרונות יותר למחוזותינו.
מראהו הטבעי, מעורבב ושובב צובע גינות קטנות רבות. גינה פורחת טבעית בסגנון חופשי, מזכיר במעט לעיתים שדה בר לא מסודר וצמחים בו צצים ומשתנים מעת לעת.
מקורו למעשה בגינתם הקטנה של האיכרים הפשוטים שבניגוד לאצילים והמלכים, גרו בבתים קטנים יחסית ושטח האדמה שעמד לרשותם מוגבל היה.
הגן מיועד במקורו לספק את צרכי הבית והמשפחה, למטבח ולשימוש – פרות, ירקות,  צמחי מרפא ותבלין ופרחים לקישוט הבית. היות והשטחים היו קטנים נאלצו לשתול את כל הצמחייה בערוב ובצפיפות.
כיום ישנן גינות רבות בדמות ה"קוטג' גרדן" המסורתי גם אם אין "קוטג'" בגן והבית גדול יותר וכן השטחים שסביב אך הסגנון נשאר דומה.
מה חשוב לנו בגינה בסגנון כזה?

בגינה יש קומפוזיציה של חלקים שונים שיוצרים את מבנה הגן מתוך הרמוניה רבה ויצירת נקודות משיכה בולטות לעין בחן ואיזון רב.
  
את כל זה נשיג בעזרת צמחים בגדלים שונים, צבעים משתלבים ומנוגדים, קבוצות צפופות שיוצרות כתמים לא סימטריים, אופי צימוח רב גוני, עלווה משתנה וזרימה בין החלקים.
עם הצמחייה מעורבים אלמנטים דוממים שלהם משמעות רבה.
גדר עץ טבעית או  מאבן שאינה גבוהה ובנויה בתאום לבית, שער יוסיף בהחלט, קשתות, תמיכות למטפסים, פתחים, מעברים, ספסלים ופינות ישיבה קטנות, כדים בין הצמחים, כלים חקלאיים כמו קלשון עץ, כד חלב  וכמובן פסלים מיוחדים עם הרבה חוש הומור.
ערוגות הצמחים אינן גדולות לרוב ובהתאם לפרופורציות של הבית והגודל הכללי של הגן, מתוחמות בגדרות אבנים, עץ, שבילים וצמחיה.
ערוב גדול של צמחים עונתיים ורב שנתיים מחייב הכנה ראשונית טובה לפני השתילה – כמות נדיבה של חומר אורגני בקרקע - כיוון שקשה להוסיף חומרים ולעבד את הקרקע בהמשך. חיפוי קרקע ניתן להוסיף בהמשך לנוי ולטיוב.
שתילת הצמחים בערוגות תהיה בהתאם לגבהים, צבעים, זרימה וצרכי הטיפול, למשל  צמחים שזקוקים לטיפול רב יותר יהיו בקדמת הערוגה כך נוכל ביתר קלות להגיע אליהם.
השתילה תהיה לרוב בקבוצות של מספרים אי זוגיים תוך זרימה של הצבעים עם נקודות הבלטה למשיכת העין, בעזרת גובה, צבע, צורה ומוטיבים חוזרים.
מעברים מקשתות בנויות ושבילים – בפרופורציה לגודל הבית והגן כמובן, לא גדולים ורחבים מדי, מחומרים טבעיים תואמים, אבנים, לבנים, בולי עץ וצמחי כיסוי משתרעים ומטפסים בניהם. 
מבחר הצמחים יכול להיות גדול ביותר וזה מקום לכל אוהבי הצמחים וה"משוגעים" למיניהם להתבטא, אלה שלא יכולים לוותר כמעט על אף צמח שהם אוהבים, תמיד ימצאו פינה נוספת וחצי פנויה...
בגן משולבים שיחים גדולים וקטנים ליצירת שלד בגבהים שונים, צמחים עונתיים לצבעוניות מתמדת ורב שנתיים לאפקט מתמשך, מטפסים קושרים את הקירות והמעברים כמו משתרעים לצדי השבילים ולעיתים בתוכם בין האבנים.
עצים קטנים יוצרים מבנה לפינות ישיבה וצל, וכמובן עצי פרי, צמחי תבלין, מרפא וירק לשימוש הבית.

הגן יפה ופורח רוב ימות השנה, אם כי האביב היא העונה היפה והעשירה ביותר שלו.

הטיפול בגן כזה אינטנסיבי יותר מגנים אחרים.
יש צורך די בקביעות לקטום, לגזום, לנקות, לדאוג לתוספת השקיה לצמחים שזקוקים לכך היות והשקיה ממוצעת לא מרצה את כולם.
בנוסף כדאי כמובן להחליף ולהוסיף צמחים מעת לעת.

הצמחים שמתאימים לנו שונים בחלקם מהצמחים המקובלים בגינות באנגליה  היות ומזג האוויר שלנו קצת שונה, אך רק בסוגים ולא במהות, כיוון שהאורנטציה די דומה.

באילו צמחים נשתמש?
צמחים עונתיים – לוע ארי, צפרני חתול, דיגיטליס, חוטמית, צפורנים, מנתור, פרגים (שחוזרים ומזרעים את עצמם), כובע נזיר, קוסמוס גופרתי ועוד.

עשבוניים רב שנתיים-  מרווה אינדיגו, מרווה גרג, מרווה צחורה, גילרדיה, רודבקיה, קוראופסיס, חרציות, פלרגוניום.
צמחי עלווה סרגליים – אירוסים, דיאטס, קרוקוסמיה, המרוקליס, אגפנטוס.
עשבוניים דמויי דגניים – כריך, בן-אפר, ליריופ, סטיפה, זקן נחש.
שיחים- בודליאה, מיריקה, פיטוספורום ננסי, דורנטה.
מטפסים – יסמינים, פנדוריראה, אלמון הודי, גפנית, ורדים, ביגנוניה, מנסואה שומית.
עצים קטנים נשירים וירוקי עד- לגרסטרומיה הודית, ספיון שעווה, אריתרה.

צמחי פקעת – אמרליס, אלסטרומריה, כלניות, נוריות, טולבגיה, זפירנתוס, חמציצים, סייפנים.
צמחי תבלין- מליסה, ריחן, מרווה, טימין, לואיזה ועוד..

ופרי וירק- הדרים, זיתים, גפנים, פיג'ויה, ליצ'י וגינת ירק לפי העונה.
לרשימת צמחים עם תמונות לחצו כאן

חוש אסתטי, אהבה לצמחים, מעט מקום בגינה, קצת אביזרים ולא מעט זמן והרי לכם מתכון התחלתי לבניית קוטג' גרדן לתפארת.גלזמן איריס - משתלות וונדי

 
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל