חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/דומם בגן/חיפוי קרקע/ייתרונות חיפוי קרקע והחיפוי האורגני בפרט

כאשר אנו מתבוננים בטבע, באזורים שונים אליהם יד אדם אינה מגעת, לא ניתן למצוא קרקע חשופה, פרט לאזור מדברי צחיח. הנתון הנ"ל הנו בעל משמעות נרחבת, הגורם לחסכון במים ולהעלאת פוריות הקרקע. ישנן שתי שיטות חיפוי, האחת אורגנית, המורכבת משאריות צמחים, גזם, שבבי עץ וכו' והשניה אנאורגנית המורכבת מטוף, חצץ, יריעות פלריג וכו'.

       

                       

 

            יתרונות החיפוי האורגני:
דשן זמין לצמח – חיפוי קרקע אורגני שמתפרק באופן איטי על ידי מיקרואורגנזמים וחרקים מועילים כגון: שלשולים, חיידקים, פטריות וכו', גורם להעלאת פוריות הקרקע ומספק דשן זמין לצמח. הסימן לפעילות גבוהה של מיקרואורגנזמים בקרקע היא העלמות הדרגתית של החיפוי, תוך יצירת מבנה פתיתי מתחת לחיפוי הנותר. בחורף, החיפוי משמש בעיקר לדישון הצמחים ולשימור הקרקע מפני סחף על ידי הרוח והגשמים. שאריות הצמחים המשמשות כחיפוי מתפרקות מהר מאוד כתוצאה מהפעילות המוגברת של השלשולים ושל מיקרואורגנזמים אחרים. בקיץ, מטרת החיפוי היא בעיקר למנוע התחממות יתר של הקרקע, חסכון במים ופגיעה בהתפתחות הצמחים.
הקטנת התאיידות מים – החיפוי מקטין את התאיידות המים מפני הקרקע, כתוצאה מכך ניתן להשקות במרווחים גדולים ולחסוך בעלויות השקיה.
מניעת היווצרות סדקים – החיפוי מונע יצירת סדקים בקרקע, הנגרמים על ידי קרינת השמש הישירה על הקרקע החשופה. הסדקים גורמים להתאיידות המים משכבות הקרקע העמוקות.
שינוי הטמפרטורה – החיפוי משנה את המיקרואקלים סביב הצמח, התוצאה היא קליטה מהירה יותר של הצמחים בתקופה הראשונית שלהם בגן.
סחף קרקע – החיפוי מונע את סחף הקרקע על ידי הגשמים והרוח ואת יצירתה של שכבת קרקע אטומה הנוצרת כתוצאה מטיפות הגשם.
עשביה – חיפוי הקרקע מונע את התרבות העשבים. בחיפוי אורגני חל שינוי בהרכב העשבייה המעטה שצצה. קל יותר לטפל בעשבים המתפתחים על קרקע עשירה בחומר אורגני.
השיטה הקונבנציונלית דוגלת בקרקע חשופה ומתוחחת. שיטה זו אומנם מצליחה במידת מה לשמור על מי הגשמים בקרקע, אך תוצאתה היא הפסדי קרקע רציניים על ידי סחף ונגר עלי במדרונות.
             

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל