חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחי תבלין, מרפא ומאכל/גידול ירקות במיכלים

גידול ירקות אורבני במיכלים

בעידן זה בו אנו חיים היום מגיע העולם לשיאי תיעוש שלא נראו כמותם. עבור רבים חווית המפגש עם הטבע הופכת נדירה יותר ויותר ומתרכזת בחופשות בלבד. המצב מוקצן במיוחד עבור אלה מאתנו החיים בערים הגדולות, כאשר הדירה נמצאת בקומה החמישית, המשרד בקומה העשרים וביניהם מפרידים כבישי אספלט ומדרכות בטון.

אך האם הדבר חייב להיות כך? האם רק אותם ברי מזל החיים במצפה מרוחק בגליל יכולים להרגיש את האדמה בידיהם, לטפח פרחים או גן ירק ולחוות את הטבע קרוב אליהם? אנו אומרים- לא כך!

רבים נוטים לחשוב שהחיים בכפר הינם "אקולוגים" יותר, אך אין טעות גדולה מזו. הבנייה הנמוכה בפרברים גורמת לניצול מיותר של אדמה ולצמצום השטחים הפתוחים, לעומת הבנייה לגובה בעיר, המותירה את השטחים הפתוחים לשלטונו של הטבע ומרכזת את אלה המנוצלים באופן אינטנסיבי באזור קטן באופן יחסי. זאת ועוד- החיים בעיר מאפשרים תנועה נוחה יותר על ידי תחבורה ציבורית או אופניים, אולם לחיות מחוצה לה פרושו נסיעות יומיומיות במכונית ובכך תרומה נאה לזיהום האוויר ושימוש מוגבר בדלקים מתכלים.

גינון וגידול צמחים הינם דרכים בסיסיות "לקרב את הטבע" אלינו ולהנות ממחזוריותו המופלאה. גדילת הצמח, הפריחה, התפתחות הפירות, החרקים המאביקים, כולם תורמים לכך.

כל "עכבר עיר" יודע שניתן גם בעיר לגדל צמחים רבים ושונים במכלים. אנו מציעים להרחיב ולשכלל תחביב זה. חובבי גינון, בעלי גישה לגג (אם פרטי ואם ציבורי לכל דיירי הבניין) או למי שבדירתו מרפסת ואף חלון מואר יכולים בקלות רבה לגדל לעצמם ירקות אורגנים למאכל, ללא ריסוס וללא תוספת דשנים כימיים, משל חיו בבית קטן עם רעפים באחד המושבים.

 

גידול עצמי של ירקות הינה פעולה רבת משמעות ובעלת פונקציות רבות. בראש ובראשונה, כמובן, האפשרות לאכול ירקות טריים נקיים מרעלים וללא בזבוז האנרגיה והזיהום הנובעים משינוע ירקות לאורכה ולרוחבה של הארץ.

לכך נוסיף, באותה נשימה, את החוויה הנהדרת של קטיף ואיסוף ירקות שנשתלו וטופחו באופן עצמי, שטעמם לעולם מתוק ועז יותר מכל ירק שנקנה בחנות ואין לדעת את מקורו. מלבד האמור לעיל נאמר גם שאין כגידול ירקות ללימוד קטני המשפחה על מחזוריות הטבע, אהבת הטבע והחינוך לחשיבות השמירה עליו. זאת בד בבד עם פיתוח אחריות, הרי יש להשקות, לעשב ולקטוף. לסיום, מיכלי שתילי ירקות, במיוחד באותו שלב נפלא בו מאדימות העגבניות או מבשילים הפלפלים, הינם יפים ומלבבים יותר מכל עציץ פרחי העונה והם מהווים תוספת אסתטית לגג או למרפסת.

ההבנה כי משאבי הטבע הינם מוגבלים, במיוחד לאור הניצול המואץ שלהם בידי האדם במאה השנים האחרונות, וכי צמצומם מוביל לשינויים רבים במחזורי הטבע ולכליה עבור בעלי חיים רבים ומכאן שודאי משפיע גם על אוכלוסיית האדם, יצרה אצל רבים מאתנו מודעות אקולוגית גבוהה. איסוף מיכלי משקה ומיחזורם, צמצום השימוש בשקיות פלסטיק, כתיבה על נייר משני צדדיו וסגירת ברז המים בזמן סיבון הצלחות הינם דוגמאות לאופן בו ניתן בקלות רבה לתרום תרומה אישית למאמצי החברה האנושית להקטנת הפגיעה בכדור הארץ. ברור לכולנו שלא נוכל להחזיר את גלגל הטכנולוגיה לאחור, אולם יש בידנו לעשות לצמצום ההשחתה המתמדת של המערכת האקולוגית.

קיימת גישה הטוענת שעל כל אחד מאתנו לפצות את כדור הארץ על המשאבים שהוא צורך. לדוגמא- שימוש במכונית, היוצר זיהום אוויר עקב פליטת גזים רעילים ושימוש בחמצן יכול "להתקזז" עם שתילת עץ חודשית, ואף קיימות טבלאות מסודרות לחישוב שיעור הפגיעה ומספר הצמחים הדרושים לצמצומה. אין לנו ספק שגידול ירקות במכלים במרפסות ובגינות הגג יכול להיות מחושב כצ'ק שמן במיוחד לכיסוי האוברדרפט האקולוגי של כל אחד מאתנו!

אתר "משתלה עד הבית" החדש של משתלת קל-שתיל מציע מגוון אפשרויות לגידול ירקות על גגות הבתים ובמרפסות בעיר. בימים אלה אנו מרחיבים חלק זה באתר ומפתחים מוצרים חדשים שיקלו על המעוניינים בכך את פיתוחו של גן ירק אורבני.

לקטלוג הירקות הקש כאן

צוות המומחים שלנו ישמח לענות לכל שאלה בנושא. ליצירת קשר הקש כאן

בהצלחה!

שירה כורם, צוות קל-שתיל

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל