חיפוש
מוצרים
כתבות
גן חסכן

גן חסכן   גן הדגמה חסכוני במים במשתלת קל-שתיל

 

 

מדינת ישראל נמצאת על סף המדבר ומחסור במים מלווה אותנו בקביעות. ההתחממות הגלובלית היוצרת שינויים באקלים ובמשטר המשקעים והזיהום המתמשך של מי התהום מוסיפים גם הם נדבך למחסור המתמיד במים. על כולנו לשאת באחריות, לפתח מודעות גבוהה לנושא ולנקוט פעולות משמעותיות. בנוסף, כחלק ממדיניות ממשלתית, מים להשקיית גינות הנוי, הנחשבות ענף בזבזני במים ובלתי הכרחי, הוגבלו והנם יקרים מאד. בארץ ישנה תקופת יובש ארוכה וחמה במיוחד בקיץ, שיכולה להגיע לעיתים עד ל6- חודשים ללא גשם. במשך חודשים אלה עלינו להשקות את הצמחייה על מנת שלא תתייבש.

במשתלת קל שתיל הקמנו לפני כשנתיים "גן חסכן"- גן הדגמה חסכוני במים. בתכנון הגן הושקעה מחשבה רבה על בסיס מספר רעיונות מרכזיים:

 

חיפוי הקרקע: בחרנו לבצע חיפוי להשגת מספר מטרות. המרכזית שבהן- הקטנת איבוד המים ע"י אידוי מה שמוביל להקטנת צריכת המים עד 40% לעומת קרקע חשופה. בנוסף, בחרנו להשתמש בחיפויים שונים על מנת ליצור שטחים פתוחים נוחים לשהייה ולמשחקים, ללא צורך בשתילת דשא בזבזן-מים. ליתרונות אלה נוסיף, כי קרקע מחופה מבודדת יותר ולכן נוטה פחות לתנודות טמפרטורה קיצוניות, מצמיחה פחות עשבים, ובמקרה של חיפוי מחומרים אורגנים, פוריותה עולה בטווח הארוך עקב פירוקו. חומרים לחיפוי הקרקע הינם מגוונים וכוללים רסק עץ, טוף, חצץ, חלוקי נחל ואף עלים יבשים וכסחת דשא אשר יוכלו לשמש למטרה זו בין השתילים.

 

צמחים חסכוניים: בחרנו צמחים הידועים כצרכני מים נמוכים ובעלי עמידות לתנאי יובש. צמחים חסכני מים מוגדרים צמחים שלאחר שתילתם והתבססותם בקרקע יסתדרו עם 2-3 השקיות עזר בקיץ בלבד כתוספת לגשמים שיורדים בחורף. המצטיינים שביניהם יכולים אף לשרוד את כל הקיץ ללא השקייה. כל זאת בתנאי שהתבססו בגן שנתיים עד שלוש.

 

כאן נדגיש שבין הצמחים חסכני המים ישנם כאלה שפריחתם מרהיבה וארוכה ושילוב נכון שלהם בגן תוך יצירת איזורים ייחודיים להם מבחינת הטיפול ומערכת המים יכול להביא לגן פורח וססגוני שהוא בעת ובעונה אחת גם חסכן בתחזוקה והוצאות שוטפות.

חשיבות רבה ישנה לבחירת צמחיה מקומית המורגלת במשטר מים נמוך. בנוסף, ניתן לשלב פרחי בר עונתיים בעלי התאמה מירבית. נדגיש שוב את היות הדשא יקר במיוחד במים. במידה ולא ניתן לוותר עליו, נעדיף לצמצמו למינימום. מלבד חיפוי, אפשרות נוספת, בה בחרנו גם אנו בחלק משטח הגן, הינה שימוש בצמחים משתרעים חסכוניים במים. כך יצרנו אזור מסודר וירוק עם מינימום השקיה.

 

השקיה מושכלת: ההשקיה בגן ההדגמה מתבצעת בטפטפות תוך התאמת ההשקיה לקבוצות הצומח השונות. הטפטפות מופעלות בשעות הבוקר המוקדמות בהן איבוד המים באידוי הוא מינימלי. יש להקפיד על תקינות הטפטפות והצינורות למניעת נזילות. טיפים נוספים- השקיה בהמטרה הינה בזבזנית, ובמיוחד אין להשקות כך כאשר נושבת רוח. פני הקרקע מתייבשים מהר ולכן יש לבדוק את מצב הקרקע כמה ס"מ לעומק- כל זמן שיש מים באזור בית השורשים אין צורך בהשקיה נוספת.

 

 

פיזור קומפוסט: קומפוסט הנו דשן אורגני עשיר הנוצר מחומר צמחי שהתפרק. ניתן לייצרו עצמאית על ידי קומפוסטציה של הזבל האורגני או לקנותו בשקים במשתלה. על ידי הוספתו הגדלנו את תאחיזת המים בקרקע ומכאן את כמות המים הזמינים לצמחים. יתרונות נוספים לשימוש בקומפוסט הינם דישון טבעי לקרקע ואוורורה על ידי שינוי המבנה הפיזי שלה.

 

לדעתנו חשוב שבכל גינה בארץ ייושמו לפחות חלק מעקרונות אלה, שכן משאבי הטבע הינם נחלת הציבור ובאחריות כולנו לשמרם למען עתידנו ולמען הדורות הבאים. קיימים אמצעים נוספים אותם ניתן לנקוט בבית ובגינה לחסכון במים, מצמצום זמן המקלחת ושטיפת כלים חסכונית ועד אגירת מי גשמים במיכלים מן המרזבים במהלך עונת החורף, בהם נשתמש בקיץ היבש, שדווקא בו נדרשת השקיה מרובה.

ניתן לתאם ביקורים בגינת ההדגמה במשתלת קל-שתיל בטלפון 09-8663340.

למידע נוסף על צמחים חסכוניים במים לחץ כאן.

 

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל