חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/טיפולים/גישות אורגניות בצמחי מאכל


 

רבים מאתנו, כל מי שחלקת אדמה קטנה בידו או אדנית ועציץ במרפסת 'חוטאים' בגידול צמחי מאכל. מי בתבלינים וירקות ומי שמגדל לו בוסתן עצי פרי גדול לתפארת. ופרי שאותו שתלנו, השקנו, טרחנו וטיפחנו במו ידינו טעים יהיה לחיכנו שבעתיים.
אולם ברם, גידול צמחי המאכל לעיתים אינו פשוט כלל ועיקר ושותפים רבים ישנם למאמץ, מזיקים למיניהם, מחלות שונות ובעיות שצצות. רוב הפרות והירקות שאנו קונים בשוק מטופלים במטעים ובשדות ע"י החקלאים בחומרי הדברה כאלה ואחרים שרובם רעילים  וזאת כיוון שעל מנת לקבל יבול נאות וכלכלי מהשטחים מעדיפים החקלאים לטפל גם טיפולים מונעים ולהגביר את היבולים בצורה כזו.

רובם המכריע של החומרים הללו  רעילים ביותר ומזיקים לבריאות באופן חד משמעי. גם אם מקלפים את הפרות או רוחצים אותם יש בהם שאריתיות גבוהה של חומרים מזיקים ואנו נזכה לטעום מהם בכל מקרה.
אולם בגננו הקט נוכל אנו לקבוע את סדרי העדיפויות ולטפל בשיטות אחרות של הגינון האורגני, שיטות ידידותיות יותר גם לנו וגם לסביבה. אמנם לא תמיד נקבל כמויות פרי וגודל כמו בחנות אבל הפרי יהיה נקי ובריא הרבה יותר.

הגישה בגינה הפרטית יכולה להיות ידידותית יותר ולא צריך 'להרוג' כל חיה בגינה, חשוב לשמור על איזון כמו בכל תחום בחיים...
ישנם הרבה אויבים טבעיים ורצוי לנו שנדע לשמור עליהם כיוון שהם עושים עבודה נפלאה, כמו למשל פרת משה רבינו שטורפת מזיקים אחדים והריסוסים הרגילים הורגים גם אותה. 
בואו ננקוט בגישה של "חיה ותן לחיות" – קצת לנו וקצת להם... לא נורא אם יש קצת נזק, וניתן באמצעים פשוטים של טיפולים וגיזומים  נכונים לפתור הרבה מהבעיות.
למשל אם יש כנימות עלה- אלו שנמצאות בד"כ על הצימוח הצעיר, ניתן לשטוף אותן בזרם מים חזק או לקטום את הצימוח הצעיר עליו הן נמצאות. אם הנגיעות אינה עצומה ניתן לעיתים לפתור כך את הבעיה.
אם עדיין זה לא עזר נפנה לחומרים ידידותיים כמו שום חרק או זהר נוי וזהר נאט שהם תרכיזי סבון. היתרון הגדול שלהם שהם לא שארתיים ונשטפים בקלות. השאריתיות מביאה נזק גם למי התהום שלנו וגם על כך יש לחשוב.
ישנם חומרים שעשויים ממרכיבים טבעיים כמו נימגארד שעשוי ממיצוי של צמח הנים- האיזדרכת ההודית ואיתו ניתן לטפל בכנימות, בעש המנהרות של הדרים, בכנימות עש טבק שמזיקות קשה בעגבניות, באקריות שהן מעין עכבישים קטנים שמוצצים את העלים וגם בטיפול בקמחון שמזיק לדלועיים רבים ולורדים ועוד.
בפרות אנחנו סובלים רבות מזבובי פרות שמגיעים לפרי לפנינו – אם נפרוש רשת מיוחדת בצפיפותה נגד זבובי פרות כשהפרי עוד בערך בשלי דרכו להבשלה נוכל למנוע את הבעיה. רשת כזו יכולה לטפל בכמה עצים כיוון שלא כולם מניבים באותו זמן אז ניתן להעביר אותה מעץ אחד לאחר ורק לדאוג שיהיה דרוג בזמן ההבשלה בגינה.
חלזונות בגינה – במיוחד אלו "בלי הבית" שנקראים חשופיות אוהבות מאוד בירה שחורה. צלחת עם בירה באזור שהן נמצאות תמשוך אותתן והן יטבעו.
זחלים של פרפרים שאוכלים עלים שונים ניתן לטפל בחומר שנקרא פרוביט והוא עשוי מחיידקי בצילוס, ניתן לטפל בו עד יום לפני הקטיף.


גפן איזבלה

כובע נזיר

צפרני חתול

שימוש בזנים עמידים למחלות ומזיקים גם עשוי לעזור לנו בהתמודדות עם הנזקים השונים. למשל גפן איזבלה עמידה למחלות יותר מהרבה זנים אחרים, אמנם הפרי שלה לדעת חלק מהאנשים קצת פחות מעניין מזנים מוכרים אחרים אבל יהיה נקי ובריא יותר!

כיוון נוסף אלו הצמחים הנלוויים או בשמם הלטיני companion plants, צמחים ששותלים אותם יחד עם ירקות או תבלינים למשל והם עשויים לעזור בדחית מזיקים, ניטור מזיקים או העלאת היבול בצמחים הללו.
לירקות החורף כדאי להוסיף תבלינים כמו פטרוסיליה, כוסברה וסלרי - הם דוחים זחלי פרפרים ומביאים אויבים טבעיים במיוחד לצמחים ממשפחת הכרוב, כרובית וברוקלי. מרוות ורוזמרין ליד גזר וכרוב - ידחו עשים וזבובים מסוימים, גם צפרני חתול טוב ליד גזר לכנימות ונמטודות. כובע נזיר מושך אליו את מזיקי העלים אבל הפרחים נשארים יפה - ליד ברוקלי, כרובית ועוד. גם החסה מנטרת מזיקים כגדר סביב לתות שדה. בצל ושום מצוינים לדחית חרקים ליד חסה.

השקיה בטפטוף ולא בהמטרה יכולה למנוע חלק מפגעי המחלות אשר נגרמים כתוצאה מרטיבות על העלים במיוחד אם ההשקיה בשעות הלילה והעלים נשארים רטובים שעות רבות.
צמחים שמטופלים נכון מבחינת השקיה ודישון וממוקמים במקום המתאים בגינה מבחינת שמש-צל וכד' יהיו חשופים פחות לפגעים השונים.
גינה אורגנית וגישה אורגנית גם אם לא לפי כל הכללים הקשוחים, תתן לנו צמחים נקיים יותר.

המפתח להצלחה - מיקום נכון של הצמחים ושמירה על איזון נכון בגינה.
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל