חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/טיפים לעונות השונות/עונתיים לקיץ

הפורחים של הקיץ


מיני ציניה –  Zinnia בפיתוחים רבים, בשלל צבעים פורחים בקיץ בגינות, בגדלים הנעים בין 30 ל-90 ס"מ, מתאימים לשמש מלאה.  הציניה הנאה המוכרת בעלת הפרחים הגדולים, מופיעה בשלל צבעים, ציניה 'פרופיוז'ן' (כדורית) נמוכה יותר ועמידה יותר למחלות עלים, גם במספר גוונים וציניה צרת עלים עם פרח קטן יחסית, פורחת בשפע והחזקה מכולן ממופיעה בכתום, צהוב ולבן.

יש לזכור להשקות את מיני הציניה בטפטוף ולא בהמטרה או במתזים, על מנת שלא נעודד מחלות. זהו כלל טוב לכל פרחי הקיץ ואם בכל אופן משקים בהמטרה אז מוקדם בבקר ולא בלילה כדי שהצמחים יספיקו להתייבש במהירות בשעות היום. רטיבות
לים לאורך זמן מהווה קרקע נפלאה למחלות.


ציניה נאה

 
ציניה צרת עלים

 

מיני גומפרנה חדשים נוספו בשנים האחרונות. פרט לגומפרנה הכדורית – Gomphrena globosa בעלת הזנים הנמוכים המוכרת עד 30 ס"מ, שפורחת בגווני סגול כהה ובהיר, עפ פרחים כדוריים, מעין יבשים,קיימים גם זנים גבוהים   שמגיעים לגובה של 50 ס"מ,  וכמובן גם כן לשמש מלאה.מעניינת וחזקה ופורחת זמן רב הגומפרנה הזהובה  – Gomphrena haageana
שמגיעה לגובה של 40- 50 ס"מ  עם עמודי פריחה גבוהים של כתום ורוד וצהוב, גם היא בשמש מלאה ומתאימה גם לקטיף. 


  הגומפרנה 'רובי' –Gomphrena  Ruby היא רב-שנתית עם פרחים קטנים ומחודדים בצבע ארגמן, פורחת תקופה ארוכה, לא פורמלית ומסודרת אבל נותנת מראה מאוד מיוחד, מתאימה לשמש מלאה וגם לצל חלקי, גדלה כחצי זקופה חצי זוחלת, יכולה להגיע עד גובה 80 ס"מ,  נפלאה גם במסלעות וגם במיכלים.

הקוראופסיס ממשפחת המורכבים – המין המוכר קוראופסיס גדל-פרחים – Coreopsis grandiflora יוצר כדורים ירוקים עם מסה של פריחה בצבע צהוב-כתום לאורך כל הקיץ.
קיימים מינים חדשים עונתיים ורב שנתיים מעניינים מאוד ונראים מבטיחים. מין עונתי חדש הוא קוראופסיס צבעוני 'מהגוני מידג'ט' –
Coreopsis tincotoria Mahogany Midget
בפריחה עדינה אך בולטת בצבע אדום יין עם עין זהובה, העלווה דקיקה, ירוקה, טוב בשמש מלאה, מגיע לגובה של 30-40 ס"מ.
מין חדש נוסף, הוא רב שנתי, קוראופסיס דורי 'מונבים' –
Corepsis verticillata  Moonbeam
– צמח עם מראה עדין ואוורירי, עלווה דקיקה וגזורה עם שפעת פרחים בצבע צהמתאים למסלעות ומיכלים בשמש מלאה.גובהו עד 60-70 ס"מ,  יעדיף שמש מלאה.

מין רב שנתי נוסף חדש ששני זנים שלו מגדלים בארץ לאחרונה הוא הקורארופסיס ורוד – Coreopsis rosea
  פורח בשפע פרחים ורודים קטנים, גובהו 30-45 ס"מ
, מתאים למסלעות ומיכלים בשמש מלאה. זן נוסף של אותו מין הוא קוראופסיס ורוד 'סוויט דרים' –    Coreopsis rosea sweet dreem פרח לבן עם עין בורדו, עדין למראה,שופע פריחה, נפלא גם במיכלים.

 
 
 

 

זני הוינקה, ששמן הבוטני הוא קתרנתוס ורוד –Catharnthus roseus , הן השולטות בפורחי הקיץ, מופיעות בצבעים מרהיבים וכל שנה יש פיתוחי צבעים חדשים. יש משתרעות שגובהן מגיע עד  20 ס"מ ויש זקופות בגובה של עד 40 ס"מ. יש להזהר מעודף מים בהשקיה שלהן הן עשויות להתמוטט.
כבר לפני ימים רבים הכירו את הצמח הזה בגלל השימוש בו לרפואה והוא הפך גם לנושא באגדות. ברפואה משתמשים בכל חלקי הצמח, לעצירת דימומים. החומרים הפעילים בו הם אלקלואידים אינדוליים ומגדלים אותו באופן מסחרי לתעשיית תרופות – תרופה בשם ויניקריסטין נגד לאוקמיה. באגדות נאמר שהוא מעורר אהבה בין גבר לאשה..

מיני הטגטגס –  Tagetes
  לזניו השונים הוא הרופא של הקרקע נגד נמטודות ישנם גם מינים רב שנתיים שפורחים רוב השנה. המינים העונתיים מגיעים לגובה של 30-40 ס"מ, במרווחי שתילה של 30 ס"מ, בשמש מלאה.

החמנית המצויה –
Heliantus annuus מסמלת את הימים החמים של הקיץ, ישנם זנים גבוהים, בגובה 1-2 מ' ובמרווחי שתילה של 40 ס"מ  וזנים ננסיים בגבהים של 40-80 ס"מ ובמרווחי שתילה של 25 ס"מ. מתאימות לשמש מלאה, הפרח מושך פרפרים והוא טוב גם לקטיף.

בסגנונה של החמנית המצויה ממשפחת המורכבים יש לנו גם את הרודבקיה השעירה – Rudbeckia hirta זנים בגבהים שונים 20-80 ס"מ, במרווחי שתילה של 30 ס"מ, לשמש מלאה. הפרחים בעלי כותרת צהובים עם מרכז כהה בדרך כלל, מתאימה גם כן לקטיף.

מיני הגיירדיות השונות – גיירדיה ממולענת – Gillardia aristata, פורחת בגווני אדום , צהוב ומשולב כמו חמנית קטנה, בגבהים של עד 60 ס"מ, מרווחי שתילה 30 ס"מ בשמש מלאה  ו- גיירדיה יפיפיה – Gillardia pulchela, הפרח מלא דמוי פומפון בגווני צהוב ואדום, בגובה עד 30 ס"מ ומרווחי שתילה כנ"ל, לשמש מלאה. יוצרות גוש כריתי צפוף, שופע פרחים לאורך זמן. קיטום התפרחות היבשות יעודד פריחה חדשה, הן מזריעות עצמן בסביבה וממלאות על ידי כך את השטח, אך לא בצורה אגרסיבית.  
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל