חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחים/צמחים טורפים

צמחים טורפים


מנגנוני הישרדות רבים קיימים בטבע והתאמות ייחודיות של צמחים שמאפשרים להם להתקיים בתנאים חריגים ועל ידי כך להגדיל את  יכולת התחרות שלהם בטבע מול מינים אחרים בהתאם לתורת האבולוציה והסלקציה של דארווין.

כך גם הצמחים הטורפים, מוצאם מאזורים טרופיים, ביצות ואזורי שלגים, שטופי גשם ומים שעניים באופן מיוחד בחומרים מינרליים ובמיוחד בחנקן  והיכולת להשיג לעצמם את החומרים הללו בדרכים לא שגרתיות היא שנותנת להם יתרון באותם אזורים על גבי צמחים אחרים
.

הצמחים הטורפים בנוסף ליכולתם כשאר הצמחים לעשות פוטוסינתזה (יצור מזון עצמי) מצוידים במנגנונים שונים ללכידת בעלי חיים – במיוחד חרקים וזוחלים קטנים -  ולאחר מכן פירוקם למרכיביהם  ובעיקר החלבונים אתם הם משתמשים למלא עתודות שחסרות להם לבניית חלבוני הצמח.
אזורי הגידול שלהם בד"כ מכוסים בטחבים שהם מצע נפלא בשבילם לגידול.

ישנם כמה מנגנוני לכידה בצמחים, הם בנויים מהעלים שהתפתחו בצורה שונה מעלה רגיל ויש להם תוספות או צורה שונה והם מחולקים לארבע קבוצות עיקריות:

1. מלכודות פעילות – בהן יש מנגנון של סגירה, זוג כפות שנסגרות כאשר חרק נוגע בחיישנים שנמצאים על שפת המלכודת. מהירות הסגירה היא בחלקיקי שניות. בקצה הכפות יש שערות שמונעות מהחרק לברוח. על אלה נמנות הדיונואה והאלדרוונדה.הדיונואה שמגיעה בעיקר מוירג'ניה וצפון קרולינה בארה"ב, בנויה משתי כפות כאמור שבשפתם החיישנים שנגיעה של החרק בהם גורמת לסגירתם. החרק שנמצא בתוך אחת הכפות נלכד בפנים וממש נמעך ע"י הכפות. בלוטות קטנות שנמצאות בצד הפנימי של הכף מפרישות חומרים מעכלים שמתחילים לעכל את החרק. לעיתים יכולים להלכד חרקים גדולים ביותר והתהליך עשוי להמשך מספר ימים ואף שבוע. כל מלכודת כזו יכולה לעשות פעולת לכידה מספר פעמים ואח"כ מזדקנת.

2. מלכודות נפילה – הן בצורת צינור או כד חלקות בפנים ולעיתים יש להם שערות שנוטות כלפי פנים, החרק מחליק פנימה וטובע בתוך נוזל שנמצא בתחתית, אליו מופרשים אנזימי עיכול אשר מעכלים את החרק. עליהן נמנות השופרית והכדנית.

הכדנית ששמה נובע מצורתה כמובן, מוצאה בעיקר מדרום אסיה וחופי אפריקה. לכדנית מכסה שמשמש גם כמאחסן לבלוטות צוף ריחניות שמושכות את החרקים וגם כמשטח נחיתה ומכסה נגד הגשם. הצבעים והריח מושכים את החרקים שמחליקים פנימה וטובעים בחומר שבתחתית הכד ומעוכלים לאט לאט.
3. מלכודות דבק – על פני העלה מופרש חומר דביק, ברגע שהטרף נוחת על העלה הוא נדבק אליו ואינו יכול לברוח. לעיתים העלה נכרך סביב החרק ויוצר מעין שקית בחמאית למשל ובטללית  הטרף נדחק למרכז העלה ושם מתעכל.
הטללית – צמח עם דבק חזק ביותר. נפוץ באזורים רבים – אמרקיה , אפריקה, אסיה וגם אירופה. בקצה העלה יש שערות אדמדמות עם בלוטות שמפרישות דבק מתקתק, החרק נדבק והעלה מתחיל להתקפל סביבו, הבלוטות מפרישות חומר עיכול אשר מפרק את החרק.

4. מלכודות שאיבה -  מעין דלתית שנפתחת והחרק נשאב פנימה לתוך המלכודת בעזרת שלפוחיות שיוצרות ואקום. הנאדיד נמנה עליהן.
הנאדידים הם צמחים שחלקם צומחים  תוך המים וחלקם  על  היבשה.

המלכודת  שלהם היא מן שלפוחית  שקופה למחצה.  בתוך השלפוחית יש לחץ נמוך יחסית ללחץ בחוץ. בקצה  השלפוחית יש דלת קטנה שנפתחת  פנימה, סביבה  יש שערות  שמשמשות כחיישנים.  כשהן חשות בתזוזה כל שהיא הדלת נפתחת ושואפת פנימה את המים מסביבה ביחד עם החרקים, המים יוצאים החוצה לאט לאט והחרק נעכל בפנים.
לתוך כל אחת מהמלכודות הללו מופרשים אינזימי עיכול אשר מעכלים את החרק, בעזרת חיידקים שעוזרים לפעולה. בלוטות מיוחדות במלכודת סופגות את המזון מתוך החרק שמתפרק ונעכל. השרידים שלא התפרקו מצטברים בקרקעית המלכודת או נושרים ברוח או בגשם.
הצמח מפריד בצורה מיוחדת את מנגנוני ההזנה מהרבייה. בעוד שהעלים משמשים לציד
ועיכול המזון והפרחים משמשים לרבייה. כדי שהחרקים המאביקים שעוזרים להפריה לא יינזקו וילכדו באברי הצייד, מתרומם הצמחים לגבוהים מעל העלווה הטורפת או שהצמח נכנס בזמן הפריחה לתקופה של צמחונות ומנגנוני הטרף מושתקים זמן הקצר בו ישנה פריחה.

תנאי הגידול של הצמחים הטורפים:

רצוי לשמור על טמפרטורה חמימה ולחות תמידית.  ההשקיה עדיף שתהיה במים "רכים" – מזוקקים או מי גשם. המצע הוא מכבול לא מועשר, לא תערובת עציצים רגילה, ואין צורך בדישון כמעט ברוב המינים.
בבית את רוב הצמחים רצוי לגדל בפינה מאוד מוארת, ההשקיה היא דרך תחתית עם מים מזוקקים בגובה 1 ס"מ – פעם ביומיים לערך, כשבחורף צריך להמעיט יותר בהשקיה. המצע צריך להיות לח אבל לא ספוג במים.את הכדנית משקים דרך העציץ.


דמיונו הקודח של האדם שילב את הצמחים
הטורפים בסרטים כמו סרטי אימה ומדע
בדיוני שהבולט בהם "חנות קטנה ומטריפה",
בו בהגזמה רבה ניזון הצמח מטיפות הדם,
גדל לממדים אימתניים ומסייע לכוכבי הסרט 
בחיסול חשבונות עם המחזרים והמתחרים על
ליבה של הנערה. 

בסיפורים עורבבו עובדות ומעשיות על תכונת הטריפה שהביאו רבים לחשוש מצמחים אלו שכמובן אין כל סכנה, לא לאדם ולא לחיות המחמד שלו מהם. בין ההגזמות מסופר על חוקר טבע וכלבו שיצאו לאסוף צמחים בניקרגואה, הכלב ברח ומאוחר יותר שמע החוקר את כלבו בוכה ממרחק, כאשר מצא אותו היה הכלב לכוד בין שורשי וסיבי צמחים כשהוא מכוסה בשרף שהופרש מהצמח.

החוקר מספר שכל דמו של הכלב נשאב ממנו
ונותרו רק השלד והפרווה והחוקר שניסה עוד
לחלץ את כלבו מתאר כיצד בקושי רב הצליח
לנתק את ידו שלו משורשי העץ.

כמו גם ישנם סיפורים על עץ הנחש במקסיקו הלוכד ציפורים ודומה לו בברזיל, סיפורים אודות צמחים אוכלי אדם במדבריות אריזונה, או עץ במדגסקר המסוגל ללכוד ולחסל בני אדם.

גם לארץ הובאו צמחים כאלה שהיה צורך לתת להם חרקים גדולים ממש וזוחלים לצורך הזנה וכשלא היו בנמצא אפילו תחליף שניצל.... המידע וחלק מהתמונות באדיבותו של אריה כהן

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל