חיפוש
מוצרים
כתבות
וונדי/תחרות גינות עד הלום/עדי גינון

  

עדי גינון

ההחלטות שצריך הלקוח לקבל כאשר הוא בוחר את הגנן שיתכנן את גינתו החדשה או המתחדשת הן מרובות.  יש לעמוד בתקציב ויש לעמוד על טעמו וסגנונו של בעל המקצוע ולעתים עולה החשש ער כמה יכולת הביצוע זהה ליכולת ההבעה והשכנוע.
בעיני ישנן מספר נקודות שבהן יש צורך לשים את הדגש.  בחר לך בעל מקצוע שיודע לסרב לך   בעניינים מקצועיים גרידא.  רצוי שהגנן או המתכנן "טעם" בעבר עבודה באחזקה של גינה. הניסיון בחלק זה הפחות פופולארי גם בעיננו הגננים (כולנו הרי מעצבי גינות ומתכנני גנים בפוטנציה) הוא הבסיס לבניית גינה חסכונית וקלה לאחזקה לטווח הארוך לאור ניסיון והיכרות מעמיקה ולעיתים אף כואבת מקוציו של שיח או שרף של עץ שנשתל לא במקומו,  כשמתכנן מהולל קבע את מקומו מתוך כורסה נוחה ומזגן מפיץ קור נעים. יתכן ובמקומות בהם הגינון פחות דינאמי אלא בנוי מצמחיה מינימליסטית ושילוב רב של דומם כדוגמת הגן היפני יש למתכנן הרבה יותר השפעה כיצד יראה הגן בטווח הארוך.

כמובן שהדברים שעמדתי עליהם עד עתה אינם תקפים כל עוד אין לך את הטעם והבחירה הנכונה כבסיס, אך גם הרצון ללמוד ועיניים פקוחות לרווחה לראות ולהפנים דברים חדשים שהם חלק חשוב למדי בדרך לתכנון אופטימאלי. אל יראה הדבר כאילו אין אני רואה חשיבות רבה לידע והניסיון הנצבר בתכנון שטחים גדולים המביאים איתם בעלי תארים בתכנון ואדריכלות, אך בשטחי הגינון הפרטיים שברובם קטנים יש לגנן בעל מספיק ניסיון וידע יכולת לתת פתרונות ורעיונות לא פחות טובים ויצירתיים.
הגינה בעיני צריכה להיות מורכבת ממספר מרכיבים שיהוו את הבסיס ליצירת הגינה. מרכיבים אלו רצוי שיהיה קשר ביניהם וכן קשר לאזור ולטופוגרפיה.  גיבוב של סלעים, ריצופים שונים וצמחיה בעלת אופי שונה יוצרים בגינה מעין חוסר ביד מכוונת.  במקרים רבים "החלום" של בעלי הבית הוא מרכיב השונה לגמרי מתוכנית הגנן המתכנן ולעיתים צריך להתפשר. עצתי היא למצוא פינה או חלקה ושם למלא את משאלת בעלי הגינה אך לשים  לב שהתוכנית המקורית לא מופרת בצורה דרמטית.


  הצמחייה הארץ ישראלית ודומיה (אקלים דומה) מהווה בעיני בסיס רחב וססגוני להקמת הגינה. צמחייה רב שנתית והשלמתה בחלקות קבועות של פרחי עונה ופקעות המוחלפים פעמיים בשנה, התאמת עצים (פרי או סרק) לגינה תלויה בגודלה וברמת ההצללה הדרושה, אבני המדרך, משטחים לישיבה וכמוכן הדשא מספקים לנו אפשרויות רבות לתכנון גינה יפה מלאה וכן נוחה לאחזקה.חשיבות מרובה אני רואה למערכת ההשקיה.  בישראל, ארץ של חורף מקוצר ושמש קופחת תקום או תיבול הגינה על פי הרמה וטיב מערכת ההשקיה. מיקום נכון ובחירה טובה של ממטיר הוא ההבדל בין דשא מוריק לחרב וכמובן מביא לחיסכון משמעותי במים. כלל הברזל שלי הוא הרגל את הדשא או הצמחייה לטיפול והשקיה בזמנים קבועים.  אם מדובר בדישון זיבול או דילול אביבי של הדשא שמור על תוכנית עבודה שנתית קבועה והגינה בדרך כלל תגיב נפלא לכך. 

 עדי גינון
עדי הורן - 2723079 - 052
בוגר המחלקה לגיאוגרפיה ותכנון סביבתי באוניברסיטת באר שבע

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל