חיפוש
מוצרים
כתבות
וונדי/תחרות גינות עד הלום/איש תחת גפנו

 

  גינה אורגנית

רקע
איש תחת גפנו – חברה לגינון אורגני ואקולוגי. הדרך בה אנו מגננים היא על ידי שימת דגש על העלאת פוריות הקרקע, שימוש בדשנים טבעיים , חומרי גלם מקומיים ורב תועלתיות בגינה. כל זאת ללא שימוש בכימיקלים ובהתחשבות מקסימלית באיכות הסביבה ודרישות הלקוח/ה.
החזון שלנו בא לידי ביטוי בשמה של החברה – המנוחה והשלווה הם בפתח ביתך. שם תוכל למצוא מזון, מרפא, שלווה, השראה, לפגוש בטבע בשיא חיותו וכמובן לשבת עם בני ביתך ולארח את חבריך.

בגינה אנו משלבים בין גידול ירקות ותבלינים, ללא שימוש בכימיקלים, לבין הצורך בגינה נעימה ואסתטית. על כן תיכננו גינה אשר תענה על האתגר, ותשלב בין החזון והמציאות.

העקרונות שהנחו אותנו:
1. לגינה יש קשר פעיל עם הבית שלנו – הסלט, התה וצמחי המרפא מגיעים ממנה.
2.  שם הגינה, " איש תחת גפנו", מסביר את מהותה של הגינה. ומודגש בה הצורך בגינה שנעים לשבת ולהירגע בה. לראות צבעים ובע"ח כגון ציפורים, דו חיים פרפרים וקיפודים.
3.  בתכנון של הגינה משתלבים עקרונות של פרמקלצ"ר (שיטה לעיצוב ותכנון מערכות אקולוגיות) וגינון אורגני, כך שבפועל התכנון מתייחס לתנאים הסביבתיים – אדמה, מיקרו אקלימים ומפנים. מיקמנו את האלמנטים בגינה על פי מידת האינטנסיביות שלהם והיחסים ביניהם, כלומר כל אלמנט בגינה ממוקם באופן כזה שיש קשר הדדי בינו לבין האלמנט שלצידו, כך אנו מגבירים את הפוריות של שניהם.
4.  אף על פי ששטח הגינה הוא קטן לצורך הדגמה, התכנון מתייחס לשטח כאל גינה בקנה מידה אמיתי, מתוך מחשבה על כך שלמרבית האוכלוסייה יש מרחב קטן שזמין לגינה. ולמרות זאת ניתן להקים גינה מרובדת היטב (בעלת רובדים רבים).
5.   הגינה מיועדת לכל כיס –  עיקרון זה בא לידי ביטוי בתיכנון הצמחייה  (רובם מזרעים ושתילים צעירים) גם לצרכי הסתרה הטפסה ותיחום ערוגות.  ובשימוש בחומרים הדוממים אשר ברובם נעשה שימוש חוזר לצרכים שלנו. 

 מרכיבי הגינה

סוכת הבמבוקים בצילה נשב . הבמבוק הינו צמח רב שימושי ומתאים לבנייה קלה ואסתטית שאינו דורש כמעט עיבוד של החומר.
פינת ישיבה  מורכבת מכיסאות ושולחן ממוחזרים אשר טויחו באדמה בכדי להדגיש את הקשר בין האדם והאדמה ולהמחיש כמה רב גוני הוא השימוש באדמה.

בריכה אקולוגית הבריכה שלנו היא מקור חיים ליונקים, ציפורים ודו חיים שטורפים  את החרקים המזיקים. בבריכה ובסביבתה גדלים צמחים למאכל . הבריכה מאוזנת מבחינה אקולוגית ולא נעשה בה שימוש במשאבה או פילטר. הבריכה מקורה בכדי למנוע את התפתחותן של אצות ועל קורותיה מטפסים אפונים ושעועיות (שוב ניצול תלת מימדי של המרחב).  
ערוגות ירקות משולבות בערוגות נשתלו צמחים שונים שיש ביניהם קשרי תועלת, כמו עגבניה עם בזיליקום. הבזיליקום הינו צמח שריחו דוחה מזיקים בסביבתו ומצד שני משפר את הטעם של העגבנייה.  בערוגה משולבים גם פרחים בכדי להוסיף צבע בערוגה, לעודד אוכלוסיות של חרקים מועילים (כמו חיפושית משה רבינו (מושית 7 הנקודות) למשל) ולמשוך מאביקים.
חיפוי קש חיפוי אורגני המשמש להקטנת אובדן המים מפני הקרקע  והעשרת החומר האורגני בקרקע התורם לשיפור מבנה ותכונות הקרקע בטווח הארוך.
ספירלת תבלינים מחקה את צורת הקונכייה,זהו מבנה תלת ממדי מתכנס  המורכב מסלעי כורכר מקומיים. שבא להמחיש כיצד ניתן לגדל על שטח קטן כמות יותר גדולה של צמחים. הצמחים נשתלים על פי דרישות האור (לדוגמא: צמחים אוהבי שמש ימוקמו במפנה דרומי) וצריכת המים (לדוגמא: צמחים אוהבי מים ימוקמו בתחתית הערוגה)
קשת כניסה לגינה – מזמינה את הנכנס לגינה להיכנס למסע שמתחיל בפסיפלורה וריח יסמיני. הקשת עשויה מענפים של שיטה שאספנו באזור.
גדר חיה תקיף את הגינה ומהווה את אזור החיץ של הגינה. הגדר מורכבת מתירסים בקיץ שיתחלפו בדגן חורפי- בגינה קבועה ומעט גדולה יותר- היינו משתמשים בצמחים רב שנתיים על מנת ליצור גדר המניבה מזון, משמשת כשובר רוח ומספקת מקלט לחיות בר וציפורים, לדוגמא שילוב של עצי תפוח, שזיף ואפרסק עם בני שיח בינוניים. ליד התירס והחיטה נזרעו שעועיות אשר יטפסו עליהם. באופן כזה אנחנו משתמשים גם במימד הגובה בגינה.
שביל מעגלי מדגיש את התנועה והמחזוריות שבגן ומאפשר גישה נוחה לטיפול בערוגות. השביל מחופה ברסק עץ שהוא חומר טבעי ופשוט, ומשולבות בו אבן גילה אדומה לדריכה.
איש תחת גפנו
אורן עזארי - 2683906 - 052

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל