חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/בריכות מים/פילטרים ומשאבות לבריכות
 
 

 

פילטרים ומשאבות
לבריכה בגן

 


המשאבה היא לב הבריכה, שימוש בה הוא תנאי הכרחי להפעלת מזרקה, מפל או ערוץ מים, שמכניסים קצב וחיים לבריכה.
 
 כדי שכל השותפים בבריכה - הצמחים והדגים, יהיו במיטבם על הבריכה להיות באיזון ביחס בין חנקן לחמצן. כמות רבה של חנקן תגרום להתגברות אצות והבריכה תראה עכורה.


בבריכה יש בקטריות שמפרקות את עודפי החנקן. החנקן בבריכה נוצר מההפרשות של הדגים ומהתפרקות חומרים אורגניים. על מנת לפעול היטב זקוקות הבקטריות הללו לחמצן. מכאן נובע תפקידה החשוב של המשאבה בבריכת הנוי, שבנוסף להפעלתם של אלמנטים שונים – כמו מזרקות, נביעות מים ומפלים שמשמחים את ענינו ואוזנינו, יוצרת תנועה בבריכה. תנועת המים מעלה את כמות החמצן ותורמת לאיזון בבריכה.
 כמובן שבמקביל חשוב להקפיד לא להעמיס חנקן בבריכה - מעודף אוכל לדגים, ממצע עשיר מדי בחומר אורגני לצמחים, שאריות עלים וכד'.

 

התאמת משאבה לבריכה:

  1. מינימום ספיקת המשאבה צריך להיות פי שניים מנפח הבריכה.
  2. כל אלמנט מים דורש תוספת ספיקה מהמשאבה של מינימום 600 ליטר לשעה ויש להתיחס גם לגובה עלית המים (ראה טבלה)
  3. פילטר פשוט בבריכה דורש תוספת החל מ- 1000 ליטר לשעה.
  4. במפלים וערוצים יש להתחשב ברוחב המקסימלי של הערוץ, על כל ס"מ רוחב של מפל או ערוץ צריך תוספת במשאבה של 100 ליטר/ש.

משאבות שמחוברות לפילטרים צריכות לעבוד 24 ש' ביממה ולכן חשובה צריכת חשמל נמוכה.  הן גם דורשות ספיקה גבוהה אבל בלחץ נמוך על מנת לשמור על הפילטר.

 

 
 
   

פילטרים
כדי לשמור על איזון ביולוגי בבריכה ולהפטר מעודפי החנקן ניתן ורצוי להשתמש בפילטר בו מתבצעים שני תהליכים עיקריים, ראשית סינון מכני וניקוי של בוץ, ושנית סינון ביולוגי ופרוק של תרכובות עשירות בחנקן והפיכתן לעשירות בחמצן. פעולה אחרונה זו מבצעות בקטריות וככל שהפילטר יהיה עשיר בהן, פעולתו תהיה טובה יותר.

 

יש מספר דרכים של סינון בתוך הפילטרים וההרכבים שלהם שונים בפילטרים השונים.
הסינון המכני - נעשה ע"י מערכות שונות של ספוגים ומברשות.
הסינון הכימי – ע"י חומרים כמו זאולייט שמופק מסלעים טבעיים שמכילים כמות גדולה של סידן, אלומיניום, אשלגן ונתרן בהידרט סיליקטי בעל שטח פנים גדול במיוחד שסופח את הניטריטים במים. ישנו גם פחם פעיל שסופח מהמים רעלים, פיגמנטים וכלור.
הסינון הביולוגי- מטרתו היא לתמוך במושבות של בקטריות שיפרקו את האמוניה לתרכובות חנקן שנצרכות ע"י הצמחים – זהו מעגל החנקן. על מנת לתת סביבה טובה להתפתחות הבקטריות צריך להשתמש במרכיבים עם שטח פנים גדול. אנו משתמשים בתוך הפילטר בזאולייט, חצץ וולקני וסובסטראט שביחד מהווים מקום מצוין להתפתחות הבקטריות.

 

 

 

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל