חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחי תבלין, מרפא ומאכל/גידול צמחי תבלין במסלעה

 

גידול צמחי תבלין
במסלעה

כתבה זאת עוסקת בגידול תבלינים במסלעה הטבעית אשר בחצר הבית, או בהקמת מסלעה וגידול תבלינים בתוכה. להכנת הגינה יש להרחיק תחילה את שיחי הבר ואת העשבים וכן להעמיק את הסדקים והבקעים הטבעיים ולמלא אותם באדמה. מי שביתם בנוי על מדרון עם מעברים בין המפלסים השונים, ייטיבו לעשות אם יעדיפו להשתמש במסלעות כאלמנט מעבר בין המפלסים, דבר שיוצר הרמוניה נפלאה בין הסביבה לצומח.
 
    צמחי תבלין הגדלים במסלעה רגישים לעודף מים. הכלל הראשון בבניית מסלעה הוא להקפיד על ניקוז. את מקומות השתילה נמלא באדמת חמרה מעושרת עם קומפוסט ונשתדל ליצור בורות שתילה בעומק מינימלי של 20 ס"מ וברוחב דומה, בכדי לאפשר לבית השורשים להתפתח. יש לשוות למסלעה מראה טבעי ע"י שימוש באבנים שנמצאות בסביבה. רוב צמחי התבלין עונים על התכונות הנדרשות מצמחי מסלעה כגון: צריכת מים צנועה, טיפול מינימלי וגדילה איטית. יש תבלינים המתאימים למסלעות שטופות שמש, ויש תבלינים אשר זקוקים להצללה קלה.
   השקיה: צמחי תבלין הגדלים במסלעה חסכוניים מאוד במים. אנו נספק לצמחי המסלעה הבוגרים כמחצית מכמות המים אשר אנו משקים בשלהי הקיץ- כלומר בין 10 מ"ק ל 12 מ"ק בשבוע. צמחים בוגרים יסתפקו בשנים גשומות במי הגשם ויעברו את הקיץ בשלום. בקיץ חם מאוד, או לחילופין אם מזהים סימני צמא שעלולים לפגוע בצמח יש כמובן להוסיף השקיה לפי הצורך. במסלעות מומלץ להשקות בטיפטוף, ולמקם טפטפת מול צמח.
   חשוב לקבץ ולשתול צמחים בעלי צריכת מים דומה.
צמחי תבלין דורשי מים:
מיני נענע, כלמנתה אפורה, רגלת הגינה, פגם מצוי, פטרוזינון מצוי, שום, שמיר, ריחן, מרוות למיניהן ועוד.
צמחי תבלין חסכוניים במים: רוזמרין משתרע, רוזמרין זקוף, צתרה וורודה, קורנית מקורקפת, בת קורנית,אזוביון, אזוב מצוי, זוטה לבנה, אזובית מדברית, צלף קוצני ועוד.
   גיזום וטיפול:  חשוב לגזום בזמן הנכון, אסור לתת לצמח להתפתח בצורה מופרזת או לגזום בבת אחת חלקים גדולים. רצוי לגזום באמצע תקופת הצימוח, ולא לקראת עונת הצמיחה הנמרצת באביב. יש לטפל במסלעה באופן שוטף, לשמור על ניקיונה, לנקש עשבי בר, לסלק ענפים יבשים, להדביר מזיקים ומחלות, לדשן ולזבל.
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל