חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחים/ורדים

 

ורד מטפס בנקיאס

ורדים

       

  

          ורד מטפס קוקטייל

 ורד כלאי תה אוקלהומה

רוזה – היא ורד ולא שושנה כפי שמקובל בטעות, עם שימושים לרוב. היא אלגנטית, יפיפה וקלאסית, במגוון צבעים נפלאים, ריחנית ומבושמת, לבית, לגינה וגם למטעמים. אפשר לרקוח ממנה ריבות עריבות לחייך ולחלוט תה טעים בצורות שונות.
אנחנו מכירים מספר קבוצות ורדים חשובות – כלאי התה בעל פרח גדול קלאסי, מלא, על גבעול בודד, גובהו כ- 1.5 מ', בד"כ ריחני ומתאים לקטיף, בצבעים שונים ומגוונים ולעיתים משלבים מספר צבעים בפרח. המוכרים יותר "קרייזלר" ו"אוקלהומה" באדום, "קווין אליזבת" בורוד – חזק ועמיד מאוד, "דבל דלייט" בלבן וורוד, מאוד מיוחד, "ג'ודי גרלנד" בגווני כתום מדהימים ועוד.

קבוצה נוספת הן הפלוריבונדות – מספר פקעי פריחה על
גבעול אחד, בד"כ פרח פתוח, נשתלים לרוב בקבוצות ליצור אפקט צבע, גובהם בד"כ 0.8 –1.0 מ'.

 ורד פלוריבונדה זורינה

 ורד מטפס דון ג'ואן

המטפסים – מתאימים לגידול על פרגולה או במיכל, המוכרים בניהם הם ה"דון זואן" האדום, "קוקטייל" בגווני צהוב ואדום ו"אייסברג" שפורחים זמן רב וכמובן ה"בנקסאיי" שפורח האביב בפרחים צהובים, עדינים נפלאים ללא קוצים.

 

וכמובן וורדי כיסוי ממספר זנים שמתאימים למסלעות בעיקר, מגיעים לגובה של 50 ס"מ ופורחים בעיקר בקצוות הענפים, המוכרים בניהם הם ורד זוחל 'רד קסקד' והורד 'פינק קרפט'.

 

 ורד זוחל סנו קרפט

 

 ורד כלאי תה בלו מון

את הורדים כדאי למקם באזור עם שמש מלאה בגינה ואדמה מנוקזת, יש לדאוג להשקיה מסודרת יומיומית בטפטוף לאחר השתילה עד התחלת הלבלוב ואז לרדת בהדרגה עד ולפי הצורך  עם דישון כמובן, עדיף להרחיק מאזורים מושקים בהמטרה כדי למנוע מחלות עלים . את הורדים רצוי לגזום בסוף החורף ויש לעשות זאת בהתאם לצורך, תוך ניקוי ענפים ישנים ומנוונים והכוונת הצמח, כשהעיניים יפנו לכיוון הרצוי. מומלץ ביותר לשתול ורדים בחורף ואז גם קיים במשתלות מבחר גדול של ורדים חשופי שרש שהוצאו מהאדמה. הטוב ביותר להשרות את הורד החשוף לכמה שעות במים ואז לשתול ולוודא שבור השתילה הורטב היטב. 

הבעיות העיקריות בורדים הם הקימחון (אבקה לבנה על העלים) והחילדון(נקודות כתומות) – גיפור בגפרית בתדירות של פעמיים בשבוע או ריסוס בסיסטאן, ספרול שהם חומרים כימיים או נימגארד שהוא ידידותי יותר לסביבה וממקור טבעי לפי הצורך אך באופן קבוע יעזרו בהחלט. כתמים שחורים על העלים בד"כ כשהורד גדל ליד מדשאות, ריסוס במנבגאן או בנלאט יעזרו, ריקבון בענפים כדאי לטפל בסניטציה, שפוט לגזום את הענפים עד המקום בו לא נראה ריקבון יותר ולחטא את הזמרה על מנת לא להדביק צמחים אחרים. טיפול במזיקים בעיקר כנימות עלה מזיקים קטנים שמטיילים על העלים הצעירים בד"כ טיפול בהתאם לצורך בקונפידור או מלתיון. אקריות- מעין עכבישים קטנים שכמעט לא רואים ועושים מציצות לבנות בעלים פוגעים בעיקר בזנים הננסיים, ניתן לטפל בנימגארד שהוזכר כבר.
הרי לכם מרשם פשוט להכנה שתוכלו לרקוח מהורדים בגנכם.  לשם כך נשתמש בוורדים כלאי התה עם הפרחים הגדולים. מומלץ לא לרסס את הורדים כחודש לפני האסיף ואז יהיו לנו מאכלים נקיים ובריאים.

 

 ורד כלאי תה דבל דלייט

 
 

 ורד כלאי תה פרידום

 

ריבת ורדים

½ ק"ג של עלי כותרת שטופים ומיובשים.

2 ק"ג סוכר

2 כוסות מים

מיץ מ-1/2 לימון

1 כפית ג'לי מומס (למי שאוהב ריבות סמיכות)

מערבבים את עלי הכותרת עם ½ ק"ג סוכר ומשאירים בכלי מכוסה ליום אחד, מנערים מספר פעמים ביום.

מעבירים את התערובת לסיר עם שארית הסוכר ומוסיפים את המים (והג'לי).

מבשלים על אש קטנה עד שהסוכר נמס כולו, מגבירים את האש ומרתיחים במשך 10 דקות או עד שמקבלים עיסה נוזלית סמיכה.

 ורד כלאי תה ג'סט ג'וי

 ורד כלאי תה ג'ודי גרלנד

 ורד כלאי תה פרפל טייגר

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל