חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחים/שבעת המינים בגינה הקטנה

 

  שבעת המינים בגינה הקטנה

הרצון של כל בעל גינה לרבוץ  בסוכת גפנים היא בת אלפי שנים ולראיה הפסוק בספר מלכים א, פרק ה': "וישב יהודה וישראל לבטח איש תחת גפנו ותחת תאנתו".  התאנה והגפן הם שניים משבעת המינים שבהם התברכה הארץ ככתוב "ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית-שמן ודש (תמר)" דברים יח' ח'. ואכן כמו אז גם היום אין מתאים מעצים אלה לגינות הנוי בארץ. הם עמידים לתנאי הארץ, מאריכי ימים, דורשים טיפול מועט יחסית לעצים המיובאים ומעניקים את פריים בנדיבות.  ובכל זאת, למרות שבשנים האחרונות תפסו עצי הפרי את מקומם לצד עצי הנוי בגינה, ועץ הזית מככב בגינות רבות, הרי שאנו ממעטים למצוא את הגפן התאנה והרימון בגינות, וחבל!

Image

Image 

הרמון (Punica granatum)למשל  מופיע במגוון רחב של זנים: קליפת הפרי בגוונים של ורוד עז, אדום ואף שחור, עם פרי מתוק או חמוץ, פרחים (מלאים או ריקים) בצבעים של אדום וכתום, זנים ננסיים  ועוד. מופע השלכת של הרימון מרהיב בגוונים עזים של צהוב שמוסיפים יופי וצבע לגן. הרימון נחשב לפרי בעל יתרונות מרפא גדולים. הוא מכיל חומר אנטי בקטריאלי בעיקר בחלק הלבן העוטף את הגרעינים המונע פעילות חידקית בגוף ולפיכך מונע דלקות. הוא מכיל כמות גדולה של ברזל וחומר אנטי אוקסידנט המונע הזדקנות ומעכב חימצון (פעיל רק בשילוב עם אלכוהול או שומן)

הגפן (Vitis vinifera) - כבר הזכרנו בתחילה את סוכת הגפנים וקסמה הים תיכוני שאין שני לו. מהזנים המוצעים היום לבחירה  ממליץ יריב לוין ממשתלת קל שתיל לשתול את הזן ג'1 שידוע יותר בשם "ענבי לכיש" (ענבים ירוקים ללא חרצנים) בשל היותו זן עמיד  למחלות ומזיקים. מגפן שעדיין לא הניבה פרי נוכל ליהנות בינתיים ממילוי עליה באורז, גבינות ועוד. (מתכון בהמשך)

התאנה- (Ficus carica)   התאנה מצוינת כעץ צל  שכן נופה רחב והיא נמוכה. במידה והיא מזן  בעל ענפים גמישים ורכים היא תהיה גם נהדרת לטיפוס עבור הילדים. בגלל רוחבה  ושורשיה המסתעפים כיתר הפיקוסים היא פחות מתאימה לגינה הקטנה, אך כיום אפשר כבר למצוא תאנה שעברה תהליך נינוס. פריה אכיל והיא מתאימה לגידול במיכלים כך שאפשר ליהנות מפרותיה גם בגינות הקטנות ובגינות הגג.

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל