כתבות/גינות מים
 

גינות מים לכל אחד

מאת: שוני ענדא,

 

 

האם יש לכם בריכת נוי בגינה?אס כן אתם יודעים להעריךאת המראה והקול של מים מפכים,את הריח, המגע והיופי של צמחי מים אקזוטיים.גינת מים מענגת את החושים ויוצרת פינה של קסם ורוגע –מקום לשבת,לראות לשמוע,להריח ולהנות מנפלאות הטבע.  אם עדיין אין לכם בריכת נוי מחכה לכם תענוג אמיתי שנו את פני גינתכם והוסיפו לה עוד פינה קסומה.  בתחילה עליכם לבחור את הפינה הנכונה ביותר בגינה לאלמנט המים.קרוב לודאי שהמיקום  העדיף הוא ליד פינת הישיבה שלכם המקום שבו אתם יוצאים להנפש מעמל היום .למים יש אפקט מרגיע ומצנן ובעיקר בארץ חמה כשלנו.מבחינת השמש רצוי שהמיקום יהיה בחצי צל. מיקום שהוא בשמש מלאה יקשה מאד על התיפקוד של הגינה. בריכת נוי לא טוב שתהיה ממוקמת ישירות מתכת לעץ שמשיר את עליו. עלי שלכת בבריכה מפרים את האיזון האקולוגי שבתוכה.בנוסף לכך שורשים חזקים יכולים לחדור לבריכה ולסדוק אותה.  מיקום הבריכה רצוי שיהיה  באזור מוגבה  ולא באיזור שיכול לקבל סחף אחרי גשם או השקייה.נקודת חשמל חשוב שתהיה ליד הבריכה. 

 

האיזון האקולוגי של הבריכה

 

על מנת שנוכל ליהנות מהיופי של הבריכה. מדגים בריאים וצמחי מיס פורחים הבריכה צריכה להימצא  באיזון ביחס בין חנקן לחמצן. כמות גדולה של חנקן בבריכה תגרום להתרבות של אצות חד תאיות ואצות חוטיות הבריכה תצא מהאיזון שלה ותראה מעופשת. בתוך בריכת הנוי מתפתחות בקטריות שתפקידן לפרק תרכובות של חנקן מזיקות כמו  3NH  ולהפוך אותן.לתרכובות מועילות כמו  3NO אותן צמחי המים יכולים לנצל לצימוח בריא. הבעיה הגדולה של גינת מים זה התרבות של חנקן. התרבות זו נגרמת בעקר על ידי התפרקות של חומרים אורגניים במים,ומהפרשות של דגים.תוספת של חמצן לבריכה תאפשר לבקטריות שעסוקות בפרוק תרכובות החנקן לבצע את תפקידן טוב יותר.מכאן ניתן להבין עד כמה תפקיד המשאבה בבריכת נוי חשוב.להמשיך לנוע זה לא רק חשוב לגוף שלנו,זה חשוב גם לבריכת הנוי.המשאבה היא לב הבריכה,היא מריצה את המים למפל לערוץ למזרקה למערכת הפילטר,ועל ידי התנועה שהיא יוצרת,רמת החמצן בבריכה עולה. מכיוון שהאיזון האקולוגי של הבריכה, אפשרי רק כאשר רמת החנקן במים נמוכה עלינו לדאוג לכמה דברים: לא להאכיל את הדגים בצורה מוגזמת האוכל שלהם שמתפרק במים מכיל הרבה חנקן . יותר מדי אוכל גורם לדגים הפרשות גדולות יותר של אמוניה,שמזהמת את המים ויכולה לגרום למותם של הדגים עצמם.  את צמחי המים שאנחנו שותלים נשתול באדמה עניה בחנקן או באדמה שמשחררת את החנקן לאט כמו אדמות כבדות חרסיתיות. עלים רקובים של צמחי המים נדאג לסלק מהר ככל שאפשר . עלים שנושרים מצמחיה בסביבה גם הם יסולקו.צריך לשמור על רמה סבירה של דגים בבריכה עודף דגים מזהם את המים.

עומק הבריכה גם לו יש חשיבות בשמירה על האיזון בבריכה . במדינה חמה כמו שלנו ההשפעה של הטמפ. על הבריכה היא גבוה. במים חמים האצות מתרבות ביתר קלות כי רמת החמצן יורדת.ככל שהבריכה תהיה עמוקה יותר ההשפעה של הטמפ. תהיה נמוכה יותר. עומק מינימלי של ברכת נוי פתוחה יהיה 40 ס"מ, נשאף להיות באיזור ה50-60 ס"מ. 

        

 הקמת הבריכה

 

אחרי שהחלטנו על המיקום הטוב ביותר לבריכה, אנחנו צריכים להחליט על הגודל,על הצורה ,ועל האופי.בריכת נוי יכולה להיות קטנטנה ואז נשתמש בדך כלל בכד או בקערה מחרס.יכולה להיות עד גודל של בערך 4מ"ר  ואז נשתמש בבריכות יצוקות מפוליאתילן (פלסטיק קשיח) במינימום עומק של 40ס"מ.או בבריכות יצוקות מפוליאסטר שהן חזקות יותר ועמוקות יותר.בבריכות שגדולות מ4מ"ר נשתמש ביריעות מC.V.P. בריכות מתחת ל-10 מ"ר נשתמש ביריעה בעובי של 0.5 מ"מ עם הבריכה עמוקה מעל 80 ס"מ או מעל 10 מ"ר נשתמש ביריעה של 0.8מ"מ ומעלה.חישוב גודל היריעה מתבצע בצורה הבאה. חישוב האורך: אורך מכסימלי+גובה מכסימליx2 + שוליים 0.5x2

חישוב הרוחב : רוחב מכסימלי + גובה מכסימלי x2 +שוליים 0.5x2

לדוגמא בריכה ברוחב של 3 מ’ בעומק של 0.6 ס"מ באורך של 4 מ’

החישוב יהיה אורך 4 +פעמיים עומק 0.6x2=1.2+פעמיים שוליים 0.5x2=1 סה"כ 6.2מ

רוחב 3 +פעמיים עומק 0.6x2 =1.2 + פעמיים שוליים 0.5x2=1 סה"כ 5.2מ

היריעות מגיעות ברוחבים נתונים של 2-4-6-ו8 מ נצטרך להתאים את עצמנו לרוחב או להזמין יריעה מולחמת מיוחדת.

 

כאשר אנו באים לבנות בריכת נוי מיריעות C.V.P או בריכות יצוקות מפוליאתילן חשוב להקפיד שהשטח יהיה נקי מאבנים ושורשים אחרי החפירה ולאורך כל ביצוע הבריכה חשוב להקפיד על שימוש בפלס חשוב לדפן את התחתית בחול וביריעות חשוב להניח גם יריעת לבד להגנה נוספת.בבריכות יצוקות חשוב לדפן בחול בדפנות ובזמן מילוי המים להרטיב גם את החול ולהדק אותו.

 

המשאבה  לב הבריכה היא המשאבה  התקנת משאבה היא תנאי הכרחי להזרמת מים בבריכה .תנועת המים מכניסה חיים וקצב לבריכה.בין אם בחרתם להוסיף לבריכה מזרקה,מפל או ערוץ מים הזרימה שלהם מגבירה את כמות החמצן בבריכה (תנאי הכרחי לקיום של דגים), ומצמצמת את התופעות שנגרמות על ידי מים עומדים לכלוך ירוקת יתושים וכדומה.

כיצד מתאימים משאבה לבריכה:

1)     מינימום ספיקת המשאבה פי שניים מנפח הבריכה.

2)     כל יצור או אלמנט קישוטי דורשים תוספת ספיקה מהמשאבה של מינימום 600ליטר שעה

3)     פילטר פשוט דורש החל מ1000ליטר בשעה

4)     אבן מפכה לכל 1ס"מ רוחב דרוש 60ל/ש

5)     כל מזרקה דורשת את המשאבה שלה המזרקה מתחברת ישירות על המשאבה ניתן להוסיף למשאבה אלמנטים נוספים בהתאם לחישובי הספיקה.

6)     מפלים וערוצים מוסיפים הרבה חמצן לבריכה,הם מוזנים ע"י המשאבה המשאבה הנדרשת תלויה בכמה מרכיבים. רוחב מכסימלי של הערוץ או המפל, גובה אנכי בין משטח המים ומקום יציאת המים בערוץ או במפל.(גובה גבוה יותר כמות מים ביציאה נמוכה יותר) כמו כן ניקח בחשבון אם אלמנטים נוספים עובדים על אותה משאבה.  על כל ס"מ רוחב של מפל או ערוץ צריך יציאה במשאבה של 100ל/ש.

 

7)     משאבות שמחוברות לפילטרים צריכות לעבוד 24 שעות ביממה ולכן חשובה צריכת חשמל נמוכה

8)     משאבות שמחוברות לפילטרים דורשות ספיקה גבוהה אבל בלחץ נמוך על מנת לשמור על תקינות הפעולה של הפילטר

פילטרים

פילטרים בבריכות נוי חשובים ואפילו הכרחיים על מנת שנוכל לשמור על האיזון הביולוגי בבריכה.בדר"כ הבעיה העיקרית בבריכה זוהי עודף של חנקן שמוביל להתרבות של אצות  ולמחסור של חמצן .תפקיד הפילטר להוביל את הבריכה לאיזון הביולוגי ולשמור על מים נקיים.המשאבה מזרימה את מי הבריכה לפילטר שם מתבצעים שני תהליכים ראשית סינון מכני ניקוי של בוץ ואבק ןשנית סינון ביולוגי פרוק של תרכובות עשירות בחנקן והפיכתן לתרכובות עשירות בחמצן.את הפעולה מבצעות בקטריות מיוחדות. ככל שהפילטר יהיה עשיר יותר בבקטריות כך הפעולה תתבצע טוב יותר.

 

 
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל