חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/שושנות מים

שושנות מים בגינה – כל אחד יכול

 

שושנות מים !!!!! כל אחד יכול!! אומר יו"ר האיגוד הישראלי למשתלות, אגרונום שוני ענדא ממשתלת בית ירוק, אשר מתמחה בצמחי מים ובציוד לבריכות נוי וגינות מים.

 

קשה למצוא מראה מדהים יותר ביופיו מפריחה של שושנת מים. כל פרח של השושנות מחזיק 3-4 ימים בפריחה, ואז נעלם מתחת למים ולא חוזר. הצמח עצמו מוציא פרחים מאמצע האביב ועד לשלהי הסתיו. העלווה של שושנות המים גם היא מדהימה. העלה בצורה של אליפסה וגודלו ינוע בין 15 – 30 ס"מ. את שושנות המים ניתן להכניס לעציצים שעומקם צריך לעלות על 25 ס"מ וקוטרם לפחות 45 ס"מ, או להכניס אותם לבריכות נוי שעומקם יכול להגיע עד ל-100 ס"מ. שושנות מים יעדיפו מים עומדים להתפתחות אופטימלית, ולכן נרחיק אותן ממזרקה או מפל. התנאים לפריחה הם שמש מלאה או חצי צל.

קיימים שתי קבוצות עיקריות של שושנות: שושנות ממוצא אירופאי שנקראות שושנות הרדי ושושנות ממוצא טרופי סוב טרופי שנקראות שושנות טרופיות. שתי הקבוצות עמידות בתנאים של הארץ אם כי הטרופיות יסתדרו טוב יותר באזורים עם טמפרטורות חורף גבוהות.

 

העלווה של השושנות יושבת על המים ומצילה עליהם. חיות המים מוצאות מסתור בין ענפי השושנות והצפרדעים נחים על העלים. הפריחה של השושנות הטרופיות עולה על גבעול גבוה מעל המים, בעוד שהפריחה של ההרדי יושבת על המים. העלווה של השושנות נעלמת בסוף הסתיו, והשושנה נכנסת לתרדמה עד תחילת האביב. באביב מתחילה לצוץ העלווה ואחריה הפריחה.

 

את השושנות שותלים בתוך סלסילות שתילה שמאפשרות החלפת גזים טובה עם המים. בתוך הסלסילה מכניסים בד יוטה או קוקוס ושותלים את קנה השורש בתוך אדמה כבדה חרסיתית. הדישון פעם עד פעמיים בשנה בדשן פרוק איטי.

השושנות הרדי מתחלקות לקבוצות לפי עומק השתילה שלהן:  שושנות פיגמי(PYGMY ) מתאימות לשתילה בבריכות קטנות ועציצים עומק שתילה 25 ס"מ  משתרעות ל-45 ס"מ. זנים מומלצים קנדידה בלבן הלוולה בצהוב רוברה אדום כהה ואאורורה שהפרח שלה משנה צבעים מקרם בזמן הפקע, נפתח לצהוב, הופך לכתום, ובסוף גומר באדום עם פסים כתומים.

הקבוצה השנייה השושנות הקטנות (SMALL )  מתאימות לבריכות קטנות ולעציצים בעומק 25 – 45 ס"מ הצמחים משתרעים עד ל-60 ס"מ. זנים מומלצים אלבטרוס בלבן פינק אופל בורוד ביבי רד באדום  סיוקס משנה צבעה מצהוב לאפרסק ולכתום נחושת, וגלוריוזה שושנה אידיאלית לעציצי מים בעלת פריחה ארוכה ריחנית וגדולה בצבע אדום עם מרכז צהוב.

 

הקבוצה השלישית היא של השושנות הבינוניות (MEDIUM ). הן מתאימות לבריכות בינוניות 30-60 ס"מ עומק הצמח מגיע עד 90 ס"מ. זנים מומלצים הם: "גונר" - הפרח מלא ריחני בצבע לבן שנשאר פתוח עד אחרי הצהרים המאוחרים, "רנה גררד" - זן בעל עלים בצבע ברונזה ירוק ופריחה ורודה, "קולרדו" בכתום אפרסק, "מיילה" בורוד כהה, "ג'יימס בריידון" - שושנה פופולרית ביותר עמידה בעלת פרח אדום כפול ו"גוי טומהוק"  בצבע צהוב.

 

הקבוצה הרביעית היא של השושנות הגדולות (LARGE ) מתאימות לבריכות גדולות עומק 40-120 ס"מ הצמח משתרע עד 120 ס"מ. זנים מומלצים "וירגינליס" בלבן "אטרקשיין" באדום קוטר הפרח 25 ס"מ ולכן הצמח דורש הרבה מקום, "פינק סנסיישין" בורוד הפרח בצורת כוכב פורח שעות רבות משך היום ו"כרומטלה" בצהוב זן שמתאים עצמו לכל הבריכות בשפע של פריחה.

השושנות הטרופיות מתאימות לבריכות בנוניות עומק השתילה 30-60 ס"מ  ישנם זנים שפורחים ביום וישנם שפורחים בלילה. זנים מומלצים "קינג אופ דה בלו" בכחול סגול, "פינק קפנסיס" בורוד, ו"דאובין" בכחול לבן.

בצד השושנות יש צמחי מים רבים וחשובים לשמירה על מים נקיים בעציצי מים ובריכות נוי.

 

 

 

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל