חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/ורד-כל מה שרציתם לדעת

 

הורד דפים 2-1

 

בחירת שתילי ורדים גלויי שורש

בבחירת שתילי ורדים גלויי שורש יש לשים לב שהשורשים יהיו בריאים ומסועפים, שהגזע יהיה נקי מפציעות וממכות שמש ושיהיה ישר. שורשים ארוכים מאוד או שבורים יש לגזום לפני השתילה.

 

מועד מומלץ לשתילה

גלויי שורש מגיעים למשתלות בחודש ינואר-פברואר. הם  מגיעים כורדים "ערומים" שניתן למצוא אותם במשתלות בארגזי נסורת או  מכוסים באדמה.  את אלה חייבים לשתול מיד, להבדיל מהורדים של קרן צור, שנמצאים במשתלות כבר מנובמבר-דצמבר.

 

הורדים של ורד התבור מגיעים בשקית ומכוסים דונג ורוד והם אינם גלויי שורש. כיוון שהם מגיעים בשקית הם יכולים להישאר בה די הרבה זמן. (החומר הורוד על הורדים הוא דונג  שנועד לשמור על ההרכבה והגזע. . הדונג נעלם ברגע שמתחיל מזג האוויר להתחמם. הורדים הללו הם  סחורה משובחת. עבודה מדהימה. הם הרבה יותר יקרים מגלויי שורש אבל האיכות שלהם בלתי מתפשרת.

 

ורדים בתוך שקיות או עציצים אפשר כל השנה אם כי הזמן הטוב ביותר הוא החורף.

 

מיקום

: ורדים זקוקים לשמש ישירה לפחות 6 שעות ביום. ורד שאינו מקבל מספיק אור יהיה בעל מראה עלוב, ולא יפרח. יש להשקות לפחות פעם ב- 2 – 3 ימים, לרוויה! עדיף להשקות בשעות הבוקר המוקדמות, כדי שלא תיווצר לחות באזור הצמח.

 

שתילה-

 את הבור יש להכין מראש. קוטר הבור חייב להיות גדול יותר מקוטר השורש כאשר הוא פרוס. עומק הבור - תלוי באורך הגזע. חשוב שאחרי כיסוי השורש האדמה לא תגיע לתפוח ההרכבה. אפשרות נוספת היא, לחפור בור פחות רחב, לערום תלולית אדמה במרכז, ולהניח את השתיל כך שהשורשים מסודרים סביב התלולית. כך הם לא מסתבכים זה בזה ויש מספיק מקום לכולם.

תפוח ההרכבה צריך להיות בגובה של 2 – 5 ס"מ מעל לקרקע.

לתחתית הבור יש להכניס 2 חופני כופתיות ולכסות אותם באדמה כדי להימנע ממגע ישיר של השורש עם הזבל. אפשר גם לערבב את האדמה עם קומפוסט, ביחסים של 1/3 קומפוסט : 2/3 אדמה.

לכסות ולהשקות לרוויה- חשוב שהאדמה תתיישב היטב על השורש ושלא יישארו כיסי אויר. ורדים שנמכרים בדצמבר בהום סנטר בסופרים ובמשתלות אלה ורדים שיושבים בתוך שקית שמקדימה יש תמונה של הפרח בדרך כלל השקית לבנה. - אז במידה וקלעתי לסוג השקית אז הורד בשקית לא נמצא באדמה. השורשים נמצאים בנסורת מיוחדת שתפקידה לשמור על לחות מינמלית בשורשים .שכן במידה והשורשים יתיבשו לגמרי אזי הורד ימות.
יש לבצע את כל הוראות השתילה המופיעים עלגבי השקית על מנת לקבל תוצאות טובות.

דישון וזיבול

בחורף עם השתילה לשים זבל כופתיות בבור.

לורדים קיימים יחד עם הגיזום והפיכת האדמה לכל ורד מנת כופתיות מסביב לגזע, מעל בית השורשים (לא על הגזע)!. לשים בערך 5 חופנים לורד. חשוב שהכופתיות יתמסמסו בגשם או בהשקיה .

בקיץ- מחודש מאי ועד סוף יוני אפשר לדשן עם  20-20 פעם ב- 3 שבועות.

 

גיזום ורדים קיימים 

עדיין לא נמצאה נוסחה אחידה לגיזום. ישנן דעות שונות מהו הגיזום האופטימאלי, ננסה להביא כללי יסוד חשובים:

 

מועד הגיזום סוף החורף/תחילת האביב כאשר העיניים מתחילות להתנפח אך עדיין אין עלים.

בדרך כלל המועד הוא סוף פברואר, במקומות קרים במיוחד סוף מרץ. באזורים חמים אפשר לגזום בסוף דצמבר תחילת ינואר.

 

הגיזום ממריץ את הורד לפתח צימוח חדש. גיזום מוקדם מדי עלול ליצור בעיות: הצימוח החדש רגיש לקור ולרוחות ועלול להתייבש וכך מירב האנרגיה תתבזבז. הצימוח המישני יתחיל במקומות נמוכים יותר  (עין שהתייבשה לא תתאושש) בנוסף פצעי הגיזום יכולים לקפוא  בקור עז. אם הורד נגזם מוקדם מידי והקור עשה בו שמות יש לגזום מחדש מאוחר יותר כאילו לא נגזם כלל. לא להשאיר ענפים פגועים מקור או עיניים שרופות מהרוח. הורד לא מת בגלל גיזום מוקדם אבל הוא מאבד מכוחו וכמובן משפע הפריחה.
 

יש שוני מסוים בגיזום הזנים השונים:

 

כילאי תה :

 

לסלק ענפים מתים ודקים עד למקום בו הם יוצאים מהזרוע לא להשאיר זיזים

א.

זרועות חולות (בד"כ כלל הם כהות יותר בעלות משטחים כהים יותר) יש לגזום עד לחלק בריא.  חלק בריא ניכר על פי צימוח ירוק בהיר שלו

ב.

"לפתוח" את מרכז הורד על ידי חיתוך כל הענפים שחוצים אותו. לא להשאיר זיזים. יש להשאיר את תפוח ההרכבה גלוי ומאוורר.

ג.

בשנה הראשונה, יש לבצע גיזום עמוק, כלומר, להסיר 2/3 מאורך הענף, ולהשאיר רק את השליש התחתון (3 עיניים תחתונות של הענף). מהשנה השנייה ואילך, הגיזום פחות עמוק, ויש להסיר רק את השליש העליון של כל ענף (כ- 3 עיניים עליונות).

ד.

להשאיר 4 או 5 זרועות חזקות הצומחות כלפי חוץ, ולגזום מעל עיניים שגם הן פונות כלפי חוץ.

ה.

הגיזום ייעשה על ידי מזמרה חדה מעל העין שפונה החוצה (בערך 5-7 ממ' מעל העין)

וזאת כדי לגרום לורד להמשיך את צימוח הענפים כלפי חוץ. יש לשאוף לקבל שיח בצורת גביע.

ו.

 

 בפלוריבונדות אין צורך להקפיד כל כך על הגיזום. מסלקים ענפים חולים ומנוונים, ומקצרים בצורה אחידה לגובה הרצוי.  הצימוח בפלוריבונדות מספיק חזק כדי להתגבר גם על גיזום הרבה פחות מוקפד.

 

ורדים מטפסים

 

לא לחתוך צימוח חדש משנה שעברה שעוביו יותר מעיפרון. חשוב לדעת ורדים מטפסים לא רצוי לגזום עד שנתם השלישית וזאת כדי לתת להם אפשרות לבסס עצמם ולקבל את צורתם האופיינית.

בתקופה זו כדאי לגזום רק פרחים נבולים וענפים חדשים שמפריעים לצורה הרצויה. במשך הזמן הורד המטפס מפתח ענפים ארוכים שמהם יצאו ענפים צדדיים נושאי פרחים. חלק מהורדים המטפסים מוציאים ענפים חדשים מכיוון השורש וחלק מלמעלה.

 

                                   הורד דפים 4-3

מטרת גיזום המטפס הוא צימוח ענפים חדשים שיחליפו בהדרגה את ה"זקנים". בסיום הפריחה לגזום את הענפים שפרחו אך להשאיר עד 2-3 עיניים מתחילת הענף (יש להקפיד לא לגזום את  הענף הנושא את הענפים שפרחו).

רוב הפריחה במטפסים נוצרת על ענפים בני 2 עד 3 שנים ועל ענפים הצומחים במקביל לקרקע, ולא כלפי מעלה. יש לתת על כך את הדעת, כאשר קושרים ומסדרים את ענפי השיח. הקשירה הנכונה חשובה ביותר. הענפים אמורים להיקשר במאוזן משני צידי "הלב". ענפים שנקשרים במאוזן יוציאו כמעט מכל עין פרח, להבדיל מקשירה כלפי מעלה. ניתן לקטום פרחים גם בשנים הראשונות לחיי השיח, אך להקפיד לא להסיר חלק גדול מדי מהענף, כלומר, לקטום עם גבעול באורך 2 – 3 עיניים לכל היותר.

 

זרועות פגומות, שבורות או שאינן נושאות פרחים חשוב לגזום עד מקום ההרכבה. באופן כללי לא רצוי לגעת בזרועות הארוכות אלא לכוון אותן תוך כדי קשירה.

 

 

קטיף ורדים

בכילאי תה יש להקפיד על קטיף נכון: לקטוף אך ורק מעל עלה של 5 "אצבעות". מעלה כזה יצא פרח חדש בתוך 4-5 שבועות.

את ענפי הבר "החזירים" לחתוך כמה שיותר עמוק קרוב למקום יציאתם.

 

קיטום פרחים:

כדאי לקטום את הפרחים לאחר הנבילה על מנת למנוע יצירת זרעים אלא אם כן החלטנו לקטוף אותם לפני כן להנאה בבית. קיטום מתבצע במרחק 2 – 3 עיניים מהפרח, עדיף מעל עלה בעל 5 עלעלים (ולא 3), ולא בנקודה ממנה מתפצל ענף או גבעול אחר. כדאי לנצל את הקיטום גם כדי לתרום לעיצוב השיח כולו, וכמובן, לקטום מעל עיניים הפונות כלפי חוץ. קיטום או קטיף של הפרח עם גבעול ארוך, יגרום לכך שהפרח הבא יופיע לאחר זמן רב יותר, אך עם גבעול ארוך יותר.  אם לא נקטום את הפרחים הנבולים, נקבל פחות פריחה על השיח.

 

זנים מומלצים מתוך ניסיון:  (תמונות של הזנים השונים ניתן לראות בקישור: ורדים, ורדים, ורדים ונא לא לראות בקישור הזה המלצה לקנות שם. מטרתנו רק להביא תמונה.)

 

 

 

 

כילאי תה קלאסיים-

Queen Elizabeth - ורוד. ניצן ענק . זן חזק ביותר.

Iceberg-  לבן מהזנים היותר עמידים

Chrysler imperial  שיח אדום בורדו. ניצנים ענקיים. ריח משגע.

 

מטפסים:

דון חואן -  בעל פרחים גדולים, בצבע בורדו כהה,

Heart`s desire – בעל פרחים גדולים בצבע ורוד כהה, וריח שחבל על הזמן. חסרונו: כמעט שאינו פורח בקיץ.     

 

על גזע  (הרכבה של ורד על קנה באורך משתנה מגובה 60 סמ' ועד מטר ויותר(

 Chipper- ורד ננסי על גזע (כתום)

גארדן דירקטור ורוד. אשכולות של פרחים קטנים. קיים גם כשיח גדול

אווה טישנדורף - לבן על גזע פלוריבונדה. פרח בנוני פתוח פריחה שופעת מאוד

ח-2 אדום אש פלוריבונדה נפלא על גזע

 

אפשר להזמין בהזמנה מיוחדת את כל הזנים מורכבים על קנה לורד בעל גזע.. יש משתלות שמתעסקות עם הזמנות מיוחדות.

 

ורדים בחורף

הורדים נשירים. יחזרו ללבלב באביב. אם נמצאים באזורים קרים בחורף מומלץ לפזר מעט קש מסביב לגזע (על השורשים שמתחת האדמה) ובאביב לגרפם. זאת כדי למנוע פגיעות קור בשורש.

 

 

מחלות ומזיקים

הורדים נשירים ובתקופת החורף נושרים העלים. .

 

הערה: ורדים בגינה הפרטית יכולים לשגשג גם כאשר ישנה נגיעות מסוימת במזיקים, כגון קימחון, תריפס או כנימות.   אם הנגיעות אינה ברמה המאיימת על חיי הצמח, אפשר גם לא לטפל כלל, ובכך לחסוך את הפגיעה בסביבה ואת העבודה עם חומרים רעילים.   בחורף לרוב נעלמים כל המזיקים.   דישון נכון והשקיה מספיקה יעזרו לצמח לשרוד, ולפעמים אף ימנעו הדבקה.

 

 

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל