חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחי כיסוי

           

                                    צמחי כיסוי

 

שימוש בצמחי כיסוי מקבל בשנים האחרונות תאוצה, משום הרב גוניות בשימוש בהם. הם אמנם לא מיועדים לדריכה, אבל  הם כן  מיועדים לכיסוי משטחים ומסלעות, מניעת סחף, מניעת גידול של עשבי בר, והחשוב מכל  מבחינתנו- הם נותנים אופי וצבע לגינה.

בדרך כלל צמחי כיסוי דורשים תנאי אחזקה וטיפול נמוכים, וכן השקיה פחותה ביחס לעונתיים פורחים. הם אינם דורשים גיזומים מרובים, ואינם דורשים כיסוחים.רוב צמחי הכיסוי מתאימים לשמש או לחצי שמש.

 

ניתן לקבל אותם בגוונים של ירוק, אדום, אפור, ושפע של פרחים על פני עונות השנה.

להלן נבחרת צמחי הכיסוי  של משתלת וונדי.

 

קריסה גדולת פרחים:

 הצמח ממשפחת ההרדופים ידוע בשמו העממי " השזיף של נאטל ". השם נגזר מפרי הצמח הדומה לשזיף ואף ניתן לאוכלו כאשר הוא בשל. מקורו של הצמח  בחבל נאטל אשר בדרום אפריקה, לקריסה קוצים קשיחים דוקרניים ומוהל חלבי. הצמח פורח  באביב ובקיץ בפריחה לבנה ריחנית. הצמח נחשב לצמח עמיד וחזק, ירוק כל השנה בעל עלים גילדנים, ועמיד למחלות.הקריסה במיטבה מגיעה לגובה של 50-40 ס"מ בשמש מלאה , אך היא יכולה לגדול גם בתנאים של חצי שמש. היא זקוקה להשקיה בינונית עד מועטה. הצמח אוהב טמפרטורות חמות וגדל היטב  בטמפרטורות של 28 מעלות  ויותר. הצמח זקוק להגנה כאשר הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס מעלות.הקריסה גדלה במגוון אדמות, החל מאדמות כבדות בתנאי שיהיו מנוקזות, וכלה באדמות קלות. לקריסה סבילות בינונית ליובש ועמידות גבוהה לאדמות מלוחות ולרסס ים.

חבלבל מאוריטני :

 ממשפחת החבלבלים, בעל קצב גידול מהיר , פריחה מרהיבה בעוצמתה, ויכולתו לגדול  ולכסות משטחים חשופים, כולל מסלעות ואדמות בור מכוסי אבנים.

החבלבל גדל בכל סוגי הקרקעות ובמגוון סוגי אקלים, החל ממישור החוף ואפילו בקרבת הים ועד לאזורי ההר. הצמח עמיד ליובש, אך יפרח טוב יותר תחת משטר השקיה סדיר, ניתן להרבות אותו מייחורים או מזרעים.לחבלבל שפע של פריחה בגון סגול בהיר, גובהו המרבי הוא כ 15 ס"מ. הצמיחה מהירה ויכולה לכסות במהירות שטחים ניכרים. ניתן לגדלו במכלים כצמח נופל.

לוטוס כנרי:

 מוצאו מהאיים הקנריים, הוא בן משפחת הפרפרניים אשר נפוצה באזור הים התיכון. הפריחה של הלוטוס הקנרי היא אדומה או צהובה ומתאימה גם לאדניות וגם לשטחים אשר מושקים בחסכנות או מטופלים באינטנסיביות נמוכה. הצמח זקוק לשמש מלאה, הוא עמיד בקור וביובש, אך רגיש למליחות.

סיגלית אוסטרלית:

 ממשפחת סיגליים,היא צמח כיסוי המומלץ לכיסוי אזורי צל במקומות שכמות האור אינה מספקת לגידול דשא. עלי הסיגלית יפים וכך גם הפריחה. הפריחה יפה ועשירה ויוצרת מרבד בצבע ורוד. לסיגלית האוסטרלית כושר צימוח נמרץ והיא משתקמת במהירות לאחר דריכה. הסיגלית  רגישה לקרה, ליובש ולמליחות והיא גדלה בקרקעות עשירות ומנוקזות. קיימים זנים בעלי פרחים בצבע שונה בעיקר גווני לבן וסגול. את הצמח קל להרבות מיחורים. הצמח מתפשט בקרקע באמצעות שלוחות.

קורנית מקורקפת :

שיח זה מוכר לנו כצמח תבלין בשם טימין. הצמח שייך למשפחת השפתניים , משפחה אשר כוללת בתוכה את המרווה. רוזמרין, ריחן, אזובית, נענע ועוד.

עלי הקורנית הם בצבע ירוק אפרפר והפרחים  אשר פורחים בסוף הקיץ הם בעלי צבע ורוד לילך. הקורנית יכולה לתפקד כצמח כיסוי נמוך הזקוק למעט מים והיא עמידה בקרה, בשרב ובמליחות. ניתן לשתול את הקורנית בכל אזורי הארץ, רצוי באדמות מנוקזות.

דרוסנתמון ריסני :

  הוא צמח בעל עלווה מכסיפה והוא פורח מחודש אפריל ועד לסוף אוקטובר, תוך כדי יצירת שטיח של פריחה ורודה. הצמח יכול לגדול במיגון סוגי אדמות וברב אזורי ארץ כולל  נגב שפלה והר. מאחר והצמח הוא בעל יכולת כיסוי מלאה הוא מהווה גורם משמעותי בהקטנת עשבי הבר. הצמח מושך דבורים ואינו מגיב טוב לגיזום.

גרוילאה  זיתנית :

 משפחת הפרוטאיים,  מוצאה מאוסטרליה ,צמח בעל עלווה בצבע  ירוק חזק ומופע מרענן כל השנה. הגרוילאה פורחת בחורף בורוד ואדום בוהק. קוטר אשכול הפרחים כשבעה ס"מ, הצמח איננו זקוק  להשקיה מרובה ולטיפול רב.ניתן לגדל את הצמח בשמש מלאה או חצי צל. היא מגיע לגובה עד כ 40 ס"מ ולקוטר של 1.5 מטר. הצמח עמיד בשרב ובקרה ואינו רגיש לאדמות גיר, אולם רגיש לאדמות מלוחות.

מיאפורון קטן עלים ארגמני:

 ממשפחת המיאופוריים,הפורח במשך כל הקיץ.הצמח גדל בשמש מלאה אך יכול לגדול גם בחצי שמש. הוא עמיד בתנאי קרה ויובש. ניתן לגדלו בכל אזורי הארץ,הוא מעדיף קרקע מנוקזת. כוח הכיסוי של צמח בודד מגיע למ"ר. הצמח מופיע במגוון צורות של עלים וצבעי עלווה, הוא פורח בגווני ורוד ולבן מסוף החורף ועד לקיץ. ניתן להרבות אותו מיחורים.

גרווילאה גינ"גין ג"ם :

מתאימה לגידול בכל אזורי הארץ, מיועדת לכיסוי שטחים גדולים, מגיעה לגובה של 40 ס"מ ולרוחב של כמטר וחצי, פורחת באדום מהחורף ועד לאביב.

ורבנה טיפיין:

 צמח כיסוי  פורח הגדל מצוין בשמש מלאה, אך ניתן לגדלו גם בחצי שמש. בעל עמידות טובה לקרה ומהיר צימוח . פורח מהאביב עד לסתיו המאוחר.הצבעים המומלצים מבחינת עמידותם הם הלילך והסגול. שני צמחים למ"ר יביאו לכיסוי מלא של השטח. השקיה סדירה בקיץ (פעמים עד שלוש פעמים בשבוע ) וגיזום קל של הפרחים היבשים יגרמו לעידוד פריחה מחודשת.

 

 

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל