חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/בוסתן במרפסת ובבית

מאת: רוני מעוז-אל, ממשתלות וונדי

 

בעלי הבוסתנים תמיד מתגאים באזנם של האורחים, על טעמה הייחודי של התוצרת אותה הם מגדלים. טעמו וריחו של פרי שנקטף זה עתה משובחים כפליים מזה שנקנה אצל הירקן. הבעיה של תושבי העיר שאינה מאפשרת הקמת בוסתן היא המחסור בקרקע לגידול עצי פרי. אך התענוג לקטוף לימונים טריים היישר אל הסלט או לקטוף פרי לקינוח הארוחה אינו שמור רק לבעלי חלקה ובית צמוד קרקע. בעזרת הדרכה נכונה גם בעלי דירות בבתים משותפים בעיר יכולים לגדל במרפסת הביתית עצי פרי ננסיים.

 

בבואנו לבחור עץ פרי לגידול בבית כדאי להתמקד מראש במינים אשר קטנים מטבעם. למרות שגם מינים אלו יכולים להתנשא עד לגובה של כשלושה מטרים. נוכל להגביל את התפתחות העץ בעזרת טיפול נכון. הטיפול כולל השקיה מדויקת ומותאמת לזמן הופעת הפרי על העץ, כדי שכמות המים הפחותה לא תפגע בטיב הפרי, יש להתייעץ עם אנשי המקצוע במשתלה. המומחים יעשו חישוב המשקלל את זן העץ, סוג האדמה בה הוא גדל והאקלים באזור וכך נגיע לכמות המים הנכונה. גם בחירת מיכל הגידול משפיעה על ההתפתחות, מיכל קטן  שאינו נותן לשורשים להתפשט יגרום לעץ להישאר נמוך קומה. פעולות נוספות שיכולות להשפיע על התפתחות הם גיזום הצמח, אחרי סיום הפרי ודישון. בעזרת הדרכה לביצוע נכון של כל הפעולות האלו, אפשר לגדל בפינה מוארת בבית גם עצים גדולים מטבעם כמו עצי זית ותאנה דמויי בונסאי.

 

זנים שנוחים יותר לגידול בבית בגלל קומתם הנמוכה באופן טבעי הם ההדרים הננסיים: קומקווט (תפוז סיני), לימקווט (לימון ננסי) וקלמונדין. ממשפחת ההדסים יתאימו הגויאבה התותית (גותית) שמניבה פרי קטן אדום או צהוב ללא הריח האופייני לגויאבה אך טעמו מתוק. הפיטנגו (איגנית הפיטנגה) אשר מניב פרי אדום, חמוץ מתוק, בצורת כוכב. זן נוסף ממשפחת ההדסים הוא הפג'ואה שעליו כסופים פריחתו לבנה בעלת כתר אדום, עלי הכותרת שלו ניתנים לאכילה בשל טעמם המתוק ופרותיו ירוקים. זן הפג'ואה המומלץ הוא "מואב" בגלל הנבת פירותיו הגדולים והמתוקים אשר אינם דורשים בן זוג להפריה.

 

שיטה אחרת להתאמת עצי פרי לגידול בבית היא הרכבה של עץ פרי מסוים על מערכת שורשים של עץ ננסי. במשתלות וונדי מורכבים עצים הגדלים לגובה של כ–40 ס"מ המתאימים לגידול במרפסת ומניבים שפע של פירות. המראה הייחודי של עץ פרי הגדל בתוך הבית מקורי ומרשים מאוד. אפשר לקשט את הפינה הירוקה עוד יותר בעזרת גידול העצים במיכלי גידול מעוצבים. כך נהנה גם מהמראה של עצי הפרי וגם מפירותיהם.

 

עצות נוספות לגידול עצי פרי ננסיים ניתן לקבל במשתלות וונדי בטלפון: 7963154 – 09
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל